Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Zavedenie jednotného daňovo-odvodového paušálu, ktoré plánuje vláda v svojom programovom vyhlásení, by malo platiť pre všetkých, nielen pre začínajúcich podnikateľov.
Upozornil na to v reakcii na zverejnené programové vyhlásenie vlády Slovenský živnostenský zväz.
Neprebehla odborná diskusia
Živnostníkom sa nepáči, že s nimi navrhované priority nového kabinetu nikto nekonzultoval.
"Uvítali by sme, keby nová vláda prejavila vôľu skutočne odborne diskutovať s reprezentantmi podnikateľských subjektov, aby riešenia, ktoré sa prijmú, mali v praxi dobrú využiteľnosť a význam," uviedol prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik.
Zväz presadzuje zjednodušenie daňového systému a rovnaké zaobchádzanie so všetkými daňovými subjektmi.
Voľná živnosť môže ohroziť remeselníkov
Živnostníci sú opatrní aj pri navrhovanom zavedení univerzálnej voľnej živnosti.

"Univerzálna voľná živnosť by mohla v sebe skĺbiť rôzne súčasné takzvané voľné živnosti, napríklad veľkoobchod, maloobchod, marketingové služby a podobne, no nesmie sa stať nástrojom na obchádzanie odbornej spôsobilosti v remeselných a špecializovaných činnostiach," zdôraznil 1. viceprezident Slovenského živnostenského zväzu Ján Palenčár.
"Už teraz sme svedkami toho, že voľné živnosti pre dokončovacie stavebné práce zakrývajú podnikanie v odborných stavebných remeslách, ako sú strechárstvo alebo podlahárstvo, a tento stav je pre vyučených majstrov a špecialistov neakceptovateľný," dodal.
Dobrovoľné stravné lístky môžu uškodiť
Živnostníci skritizovali aj návrh umožniť voľný výber medzi stravnými lístkami a peniazmi. Možnosť voľby podľa nich povedie k uprednostňovaniu priamej finančnej dotácie.

To sa prejaví na zdraví a výžive zamestnancov a ovplyvní to negatívne aj hospodársku situáciu reštaurácií, ktoré zabezpečujú verejné stravovanie.
Vláda by sa podľa Slovenského živnostenského zväzu mala venovať zmene daňovo-odvodového mixu, "najmä s ohľadom na celkové zníženie sociálnych a zdravotných odvodov a sprístupnenie úrazového poistenia pre SZČO", zrušeniu povinnej pracovnej zdravotnej služby pre I. a II. kategóriu zamestnaní, zmene Zákonníka práce, zjednodušeniu zamestnávania prvého zamestnanca a uľahčeniu sezónneho zamestnávania či nástrojom na podporu rodinného podnikania.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?