BRATISLAVA. Programové vyhlásenie vlády v oblasti dôchodkovej politiky hodnotia predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností (DSS) pozitívne.
"Vláda si uvedomuje dlhodobú neudržateľnosť súčasného nastavenia prvého piliera a plánuje svoju pozornosť zamerať týmto smerom. Rozloženie nákladov medzi prvý a druhý pilier by malo byť riešením pre čo najširší počet sporiteľov," uviedol predseda predstavenstva Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (SDSS) Miroslav Kotov.
Priestor na úpravy druhého piliera
Väčšina medzinárodných, dobre hodnotených, penzijných systémov má podľa neho solidárny prvý pilier a silný zásluhový druhý pilier.
Kotov upozornil, že zmena alokácie aktív v druhom pilieri je dlhodobo diskutovanou témou.
"Konzervatívne rozloženie úspor nezodpovedá priemernému veku sporiteľa a dlhodobému horizontu sporenia. Sme pripravení ako profesionálni investori diskutovať o ďalších vylepšeniach druhého piliera so zameraním na zvýšenie výnosov sporiteľov," povedal.
Dodal, že zmeny, akokoľvek prospešné, je potrebné zavádzať so širokou podporou, aby sa nemenili každé štyri roky.

"Rozhodne je správne, ze vláda vo svojom vyhlásení upozorňuje na neudržateľný demografický vývoj a potrebu existencie druhého piliera," povedal šéf DSS VÚB Generali Vladimír Mlynek. Taktiež víta zámer zmeniť alokáciu sporiteľov a aktív vo fondoch.
"Dlhodobo upozorňujeme, ze zmenou zákona počas druhej Ficovej vlády sa stala alokácia aktív v dôchodkových fondoch pre mnohých sporiteľov neoptimálna a je potrebné tieto legislatívne deformácie napraviť," tvrdí.
Podstatný bude podľa Mlyneka konkrétny návrh zmien a opatrení. "Dôležité bude, aby sa to urobilo citlivo a odborne," zdôraznil.
Povinný vstup s možnosťou výstupu
Za veľmi správny považuje šéf DSS VÚB Generali návrh povinného vstupu mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu z tohto systému.
"V tomto bode je potrebné nastaviť zákon tak, aby ľudia automaticky vstupovali do akciových, resp. indexových fondov, a nie do dlhopisových, ako v minulosti," povedal Mlynek.
Vzhľadom na to, ze nastavenie druhého piliera bolo podľa neho v minulosti predmetom krátkodobých politických záujmov, je podľa neho žiaduce zabezpečiť ochranu systému ústavným zákonom.
Zmeny v prospech výnosnosti
Vláda zavedie automatický vstup do druhého dôchodkového piliera pre poistencov do 35 rokov s možnosťou z druhého piliera vystúpiť.
Zmeniť sa má aj nastavenie investičnej politiky v druhom pilieri tak, aby bol tento systém výnosnejší, a to zmenou umiestnenia úspor na trhoch a poplatkovej politiky.
Kabinet chce tiež zjednodušiť doterajší odvodový a poistný systém v oblasti dôchodkového zabezpečenia.
Reformou všetkých pilierov dôchodkového systému sa zaväzuje zlepšiť finančnú udržateľnosť dôchodkového systému a zvýšiť dôchodky pre občanov. Vyplýva to z návrhu programového vyhlásenia vlády, ktorý v nedeľu schválila vláda.
V prvom pilieri chce vláda Igora Matoviča zvýšiť dlhodobú udržateľnosť vzhľadom na demografický vývoj a posilniť spravodlivosť a transparentnosť systému.
Udržateľnosť priebežného penzijného systému plánuje posilniť väzbou dôchodkových výdavkov na demografický vývoj.
Zlepšiť sa má informovanosť občanov o predpokladanej výške dôchodku zo všetkých troch pilierov prostredníctvom každoročného, elektronicky zasielaného informačného listu podľa vzoru holandskej „oranžovej obálky“.
Dôchodkový systém chce kabinet stabilizovať prijatím ústavného zákona definujúcieho základné parametre prvého aj druhého piliera.
Vláda tiež zváži zavedenie nároku na predčasný starobný dôchodok pre poistencov, ktorí získali 40 rokov dôchodkového poistenia za obdobie výkonu práce, poberania materského a rodičovského príspevku a za obdobie samostatnej zárobkovej činnosti.
Do vládneho programu sa dostal aj zámer presadzovať ústavnú zmenu legislatívy, ktorá umožní pracujúcim prispievať k dôchodku svojich rodičov určitým percentom z vymeriavacieho základu (napr. asignáciou odvodov).
Súčasná vláda chce tiež umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať aj do fondov, ktoré investujú do výstavby nájomných bytov.
Ďalším záväzkom vlády je to, že zváži spravodlivú valorizáciu minimálnych dôchodkov a starobných dôchodkov opätovné zavedenie nezdaniteľnej časti základu dane na dobrovoľné príspevky do druhého penzijného piliera.