BRATISLAVA. Programové vyhlásenie vlády je v oblasti podnikateľského prostredia ambiciózne, najmä čo sa týka znižovania administratívnej záťaže.
Uviedol to riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš.
"Pozitívom je snaha o systematické zlepšovanie podnikateľského prostredia s cieľom zlepšiť aj postavenie Slovenska v medzinárodných rebríčkoch," dodal.
Ak sa spustí aj polovica opatrení, bude to úspech
Veľa pozitívnych bodoch našiel v dokumente aj analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Ako príklad spomenul daňovo odvodový paušál, univerzálnu živnosť, audit hlásení, záväzné stanoviská úradov, 1-za-1, register regulácií či dereguláciu cien energií.
"Byrokracia úraduje aj počas krízy a ak sa podarí presadiť aspoň polovicu z týchto opatrení, bude to úspech," myslí si analytik.
Trhové hospodárstvo treba rešpektovať aj v kríze
Ako však zároveň upozorňuje, súčasná kríza bude obrovskou skúškou odhodlania politikov, pretože bude veľmi lákať k politicky ľúbivým jednoduchým opatreniam, ktoré ale z dlhodobého hľadiska podnikateľskému prostrediu uškodia.
"Preto by som v programovom vyhlásení vlády privítal otvorené a jednoznačné prihlásenie sa k základným princípom fungujúceho trhového hospodárstva, ktoré musia byť rešpektované aj v kríze," uviedol Vlachynský

"Preto napríklad zamrzí veta: "Vláda SR vytvorí strategický dokument, ktorý zhodnotí kľúčové odvetvia hospodárstva posúdením parametrov potenciálnej úspešnosti jednotlivých odvetví hospodárstva v budúcnosti," povedal Vlachynský.
"Vláda nemá vyberať úspešné a neúspešné odvetvia, o tom rozhoduje v trhovom systéme len zákazník," upozornil Vlachynský.
Vláda schválila svoje programové vyhlásenie na roky 2020 až 2024 v nedeľu, v pondelok o ňom začala rokovať Národná rada SR.