NEW YORK. Cena májového kontraktu na americkú ropu WTI zmazala straty a v utorok sa vrátila do pozitívneho teritória, keď v pondelok sa dostala prvýkrát v histórii do mínusu.
Výpredaj na ropnom trhu však pokračoval, júnový kontrakt na WTI uzavrel s mínusom o vyše 40 percent, pričom počas obchodovania strácal viac než 60 percent.
Masívny výpredaj sa rozširuje na ďalšie kontrakty, keďže investori sa obávajú veľkých ekonomických škôd spôsobených reštriktívnymi opatreniami na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Ropný trh výrazne zasiahol prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov.
Májový kontrakt na WTI, ktorý v utorok exspiroval, uzavrel na 10,01 dolára (9,23 eura) za barel. Počas obchodovania sa jeho cena pohybovala v negatívnom pásme a v pondelok uzavrel na -37,63 dolára za barel.
Aktívnejšie obchodovaný júnový kontrakt na WTI v utorok stratil 43 percent a uzavrel na 10,12 dolára za barel, keď počas obchodovania jeho cena padla až na 6,50 dolára za barel. Júlový kontrakt na WTI sa oslabil o 31 percent na 18,04 dolára za barel.
Cena severomorskej ropy Brent v utorok padla na najnižšiu úroveň od decembra 2001, keď sa dostala na 18,10 dolára za barel. O 19.40 h SELČ sa júnový kontrakt na Brent obchodoval so stratou 6,67 dolára alebo 26,09 percent po 18,90 dolára za barel.
Americký prezident Donald Trump prisľúbil domácemu ropnému priemyslu pomoc.
Trump nariadil ministrovi energetiky Danovi Brouilletteovi a ministrovi financií Stevenovi Mnuchinovi, aby vypracovali plán finančnej pomoci pre domáci ropný a plynárenský priemysel, ktorý aktuálne zápasí s obrovskými problémami.
Dôvodom je bezprecedentný výpredaj na ropnom trhu.
Trump napísal na Twitteri, že inštruoval ministra energetiky a ministra financií, aby sformulovali plán, ako uvoľniť peniaze na podporu firiem a pracovných miest v ropnom a plynárenskom priemysle.
Dodal, že jeho administratíva nenechá odvetvie bez pomoci. Trump nešpecifikoval, koľko peňazí má ísť na túto pomoc, ani akým spôsobom sa má zrealizovať.