Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
SINGAPUR. Kolaps cien na ropnom trhu pokračuje.
Na začiatku stredajšieho obchodovania bola pod tlakom predovšetkým severomorská ropa Brent, ktorej cena dočasne klesla pod 16 USD (14,76 eura) za barel (159 litrov) a dostala sa na najnižšiu úroveň od konca 90. rokov minulého storočia.
Júnový kontrakt na ropu Brent padol až o 3,35 USD alebo 17 percent na 15,98 USD za barel. Jeden barel Brentu stál menej než 16 USD prvýkrát od roku 1999.
Kontrakt neskôr zmazal časť strát a o 7,48 h SELČ sa predával s mínusom 2,71 USD alebo 14,02 percenta po 16,62 USD za barel.
To znamená, že sa dramaticky zrýchlil aj pokles ceny Brentu, ktorá sa ešte uprostred apríla obchodovala niekde na úrovni okolo 30 USD za barel.
Na začiatku týždňa bol v centre pozornosti predovšetkým májový kontrakt na americkú ropu WTI, ktorého cena sa v pondelok prvýkrát v histórii dostala do negatívneho pásma.

Reštriktívne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu totiž spôsobili prudký pokles dopytu v USA, zásobníky sú takmer plné a pri pobreží USD kotví mnoho plne naložených tankerov.
Medzičasom májový kontrakt na WTI exspiroval. Júnový kontrakt na WTI v stredu ráno o 7.56 h SELČ strácal 47 centov alebo 4,06 percenta a predával sa po 11,10 USD za barel, keď predtým jeho cena klesla až na 10,80 USD za barel.
Júlový kontrakt na WTI sa obchoduje pod úrovňou 19 USD za barel.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?