Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Tam, kde mala byť nula, teda vyrovnaný rozpočet, je teraz deficit vo výške 1,2 miliardy eur, za čo Slovensko mohlo mať päť špičkových nemocníc.
Informoval o tom podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO) v stredu na tlačovom brífingu.
Koronakríza navýši dlh
Kritizoval bývalú vládu Smeru, ktorá podľa jeho slov zanechala "špajzu nie prázdnu, ale plnú dlhov".
Pre koronakrízu môže dlh vyskočiť až na 60 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ako Heger dodal, je to preto, lebo sa zníži báza, z ktorej sa dlh počíta, a aj pre hospodárske opatrenia na prekonanie koronakrízy.
Minister financií tiež upozornil na to, že bývalá vláda nevyužila sériu minimálne siedmich úrodných rokov na to, aby si odkladala na horšie časy, ale i v týchto rokoch hospodárila s deficitom.
"Toto je odraz zdravia verejných financií a toto je odraz ,špajzy', ktorú nám zanechala bývalá garnitúra," povedal Heger.
"Naproti tomu máme krajiny ako dnes často skloňované Nemecko. Jednak preto, lebo veľmi dobre zvláda aj medicínsky boj s novým koronavírusom, pretože má zdravé zdravotníctvo," uviedol Heger s tým, že Nemecko má zdravé aj verejné financie.
"A je to preto, lebo práve počas týchto úrodných rokov, keď Slovensko stále hospodárilo na dlh, tak Nemecko hospodárilo každý rok s prebytkom od roku 2014. Vytvorilo si enormný vankúš vo výške 160 miliárd eur," dodal Heger.
Deficit vydávali za vyrovnaný rozpočet
Jarná notifikácia podľa ministerstva potvrdila v prípade Slovenska to, o čom sa hovorilo už niekoľko mesiacov.
Výsledok sa "ani zďaleka nepriblížil" k číslu, ktoré v minuloročnom rozpočte predložila bývalá vláda.

"Na jeseň 2018 totiž poslanci schválili rozpočet na rok 2019 s vyrovnaným hospodárením, teda nulovým deficitom," upozornilo ministerstvo. Realitou je však deficit na úrovni 1,3 % HDP, čo v stredu ráno potvrdil aj Štatistický úrad SR.
Ako uviedlo MF, na konečný výsledok hospodárenia verejnej správy mali vplyv najmä zvýšenie výdavkov sociálneho a zdravotného poistenia o 263 miliónov eur, dofinancovanie zdravotníctva v objeme 260 miliónov eur či horšie hospodárenie obcí a vyšších územných celkov oproti rozpočtu o viac ako 255 miliónov eur.
Horšie hospodárili aj štátne fondy oproti rozpočtu o 214,5 milióna eur, znížili sa aj príjmy ESA dividend o zhruba 140 miliónov eur a aj daňové príjmy boli nižšie o 128 miliónov eur.
Naopak, zlepšilo sa hospodárenie niektorých subjektov verejnej správy oproti rozpočtu o 191 miliónov eur, ide o štátne príspevkové organizácie, dopravné podniky, Železnice Slovenskej republiky, Eximbanku či Slovenskú konsolidačnú.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?