Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu aktualizujeme.
BRATISLAVA. Zamestnávateľ alebo povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) nebudú povinní zaplatiť poistné za apríl tohto roka.
Táto výnimka sa bude týkať tých, ktorí mali v apríli uzatvorenú prevádzku na základe rozhodnutia štátneho orgánu najmenej na 15 dní. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament, rokoval o nej v skrátenom režime.
Vláda bude môcť nariadením ustanoviť ďalšie obdobie, za ktoré nebudú musieť zamestnávatelia alebo SZČO zaplatiť poistné.
Uzatvorenie prevádzky preukážu zamestnávatelia čestným vyhlásením, ktoré predložia Sociálnej poisťovni najneskôr do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý nie sú povinní zaplatiť poistné. Za apríl tak bude potrebné urobiť najneskôr do 11. mája tohto roka, keďže 8. mája 2020 je štátny sviatok. Nezaplatenie odpusteného poistného nemá však mať vplyv na nárok na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku.
Novelou zákona sa zároveň rozšíri okruh žiadateľov o príspevok v rámci projektu na podporu udržania pracovných miest počas mimoriadnej situácie. Táto podpora sa bude vzťahovať aj na tých, ktorí si svoje daňové a odvodové povinnosti, respektíve pohľadávky voči úradu práce plnia aj dodatočne formou splátkového kalendára, alebo z dôvodu straty tržieb v marci tohto roka si neboli schopní splniť tieto povinnosti.
Rovnako ako pri poistnom je tiež podľa rezortu práce potrebné v apríli tohto roka oslobodiť od platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnávateľa, ktorý povinne platí príspevky za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu.
Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), ktorý rieši poskytovanie príspevku na dochádzku za prácou v prípade ľudí, ktorí prišli o prácu v dôsledku koronakrízy. "Ide o prípady, keď občania prišli o zamestnanie počas poskytovania tohto príspevku, avšak nemohol im byť poskytnutý v plnej možnej miere," priblížila Hatráková.
Ministerstvo práce vyčíslilo, že celkovo by sa mala novela zákona dotknúť 21.600 SZČO, pričom priemerné odpustené poistné na sociálne poistenie má byť vo výške 181,80 eura.
Z rokovania parlamentu:
- Niektoré rozhodnutia valných zhromaždení pozemkových spoločenstiev nebudú počas pandémie ochorenia COVID-19 potrebné. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pozemkových spoločenstvách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR. Za návrh hlasovalo 136 zo 146 prítomných poslancov. Dátum nadobudnutia účinnosti je podľa MPRV navrhnutý tak, aby sa zákon mohol ihneď aplikovať.
- Znížiť riziko ohrozenia verejného zdravia a zmierniť negatívne dopady pandémie koronavírusu majú viaceré opatrenia aj v oblasti cestnej, železničnej, vodnej a leteckej dopravy, ako aj výstavby, bytovej politiky a cestovného ruchu. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) o tom informoval v stredu pri odôvodnení vládneho návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) v súvislosti s ochorením COVID-19. Parlament následne počas druhého dňa 6. schôdze Národnej rady SR v skrátenom konaní schválil zákon hlasmi 142 zo 145 prítomných poslancov. Zákon upravuje pätnásť zákonov v rámci rezortu dopravy a výstavby, jeho účelom je minimalizovať vplyv pandémie a účinnosť nadobudne dňom vyhlásenia.
- Vláda bude môcť po novom svojim nariadením upravovať lehoty vo veciach nárokov občanov či podmienky nárokov na niektoré dávky. Okrem toho bude možné poskytnúť pomoc tým, ktorí nespadajú do žiadnej kategórie pomoci. Počíta s tým návrh zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, ktorý v stredu schválil parlament. O návrhu rokoval v skrátenom režime.
- Podmienky získavania štatútu registrovaného sociálneho podniku sa upravia. Týkajú sa najmä lehôt pri oznamovacích povinnostiach. Počíta s tým návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý v stredu schválil parlament, ktorý o ňom rokoval v skrátenom režime.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?