Časť žiakov dostane raz za týždeň e-mail s úlohami na celý týždeň. Iní sú vďaka internetu s učiteľmi v kontakte aj každý deň. Každá škola si vyučovanie počas vynútených "koronaprázdnin" zariadila po svojom.
"Zrazu mám učiť druháka matematiku a slovenčinu a súčasne šiestačku. Uhly, ortocentrá, plnovýznamové slovesá, Južná Ázia, staroveký Rím, hustota telies," sťažuje sa na sociálnej sieti mama dvoch školákov.
Takýchto sťažností je viac – mnohí rodičia museli zo dňa na deň na niekoľko týždňov začať suplovať za učiteľov.
Ani po viac ako mesiaci od uzavretia škôl mnohé z nich ešte nezaviedli online vyučovanie. Nie je to ani povinnosť: každá škola rieši krízovú situáciu po svojom.
Zavedenie online vyučovania závisí od digitálnych zručností učiteľov, ale aj od technického zabezpečenia žiakov. Bez pripojenia na internet sa robiť nedá.
Mnohé školy začali pridávať online hodiny postupne, keď už bolo jasné, že vynútené prázdniny potrvajú dlhšie ako dva či tri týždne.

Obyčajne ide o iniciatívu jednotlivých pedagógov, ktorí sa so žiakmi spájajú po vlastnej linke, aby si odučili svoje predmety. So žiakmi sa stretávajú na rôznych komunikačných platformách, ako sú napríklad skype, teams alebo zoom.
Nájdu sa aj školy, kde sa online učia všetky triedy podľa pevného rozvrhu.