
Keď Tesco pred rokom na chvíľu otvorilo hypermarket v bratislavskom Lamači s prázdnymi regálmi, chcelo upozorniť na to, ako by vyzeral svet bez opeľovačov. Na pultoch chýbalo ovocie, zelenina, oleje, pivo, káva, všetky výrobky s cukrom či oblečenie z bavlny.
Odhaduje sa, že 75 percent plodín a 90 percent svetových druhov kvitnúcich rastlín je závislých úplne alebo aspoň čiastočne od opeľovania. Najefektívnejším opeľovačom je včela. Na jej dôležitosť upozorňuje aj Svetové ekonomické fórum.
Slovenská vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že včela medonosná bude chráneným živočíšnym druhom.
Je ich málo a cena rastie

Mandľové sady v Kalifornii zaberajú vyše pol milióna hektárov pôdy. Americký štát produkuje viac ako 80 percent svetovej ponuky mandlí. Farmárom ročne prinesú tržby viac ako päť miliárd dolárov. Mandľovníky kvitnú od konca januára menej ako mesiac a opeľujú ich takmer výlučne včely medonosné.
V Kalifornii trvalo funguje okolo pol milióna úľov. Na takú veľkú plochu a počet stromov však pestovatelia potrebujú dva milióny úľov. A to znamená, že sa „včely na biznis“ z celej Ameriky musia vydať na turné. K mandľovníkom ich privážajú tisícky kamiónov.