SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Kočner sa točil okolo súdu kvôli luxusnej bytovke, kde býva Jankovská

Chcel odkúpiť pohľadávku na Rezidenciu Hradný vrch.

Marián Kočner.Marián Kočner. (Zdroj: TASR)

Autorka je riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na obrázok. Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na obrázok.

Neprávoplatne odsúdený podnikateľ Marian Kočner robil biznis s pohľadávkami a neraz sa mu cezeň podarilo ovládnuť lukratívne nehnuteľnosti. Najnovšie informácie z Kočnerovej knižnice ukazujú, že sa zaujímal aj o luxusnú Rezidenciu Hradný vrch. V nej bývala bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, kým ju odtiaľ, v rámci akcie Búrka, neodviedla polícia.

Byt vlastnia jej synovia, no ona má podľa katastra právo doživotného užívania.

Jankovská, podľa prepisov z Threemy, Kočnerovi pomáhala vybaviť kauzu zmenky TV Markíza.

SkryťVypnúť reklamu

“Poznáš byty Rezidencia Hradný vrch?,” pýtala sa Jankovská v novembri 2017 Kočnera. A zdôverila sa mu, že by tam chcela bývať, ale nemá na kúpu peniaze.

O päť mesiacov neskôr si už Kočner písal s majiteľom firmy MSI Group, ktorá sa súdila s developerom luxusnej bytovky. Z ich vzájomnej komunikácie vyplýva, že Kočner chcel od MSI Group kúpiť pohľadávku.

O čo v spore išlo

Rezidencia Hradný vrch sa nachádza na lukratívnom mieste, tesne pod hradbami Bratislavského hradu na skok od centra hlavného mesta. Hoci ponúkala nadštandardné bývanie s wellness, súkromným fitness či recepciou, drahé apartmány sa nepredávali dobre. Záujemcov odrádzala poznámka v katastri nehnuteľností, že projekt je od roku 2014 zaťažený súdnym sporom.

Majiteľom a developerom bytovky bola spoločnosť Urbia Eta, ale jej vlastníctvo spochybňovala stavebná firma MSI. Na súd podala žalobu o určenie vlastníctva k dielu.

SkryťVypnúť reklamu

Urbia Eta, ktorej konateľmi boli Milan Nemec a zástupca rakúskeho investora, si na projekt najala generálneho dodávateľa firmu Slovegra. Tá nezaplatila MSI za prácu a na faktúrach dlhovala okolo 600-tisíc eur.

Dlžobu ale nebolo možné vymôcť, keďže Slovegra postupne menila majiteľa, premenovala sa, až bol napísaná na bezdomovca. A tak sa MSI skúšala dostať k dielu, ktoré postavila, cez súd. Na okresnom ani krajskom súde ale neuspela.

A vtedy do hry aktívnejšie vstúpil Marian Kočner. Ukazujú to dáta z Kočnerovej knižnice, ktorú spravuje medzinárodná organizácia OCCRP a sprístupnila ich vybraným slovenským novinárom. Ide o materiály zozbierané políciou pri vyšetrovaní Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a OCCRP ich získala z legálneho zdroja.

SkryťVypnúť reklamu

Kočner sa v apríli 2018 cez správy dohadoval s majiteľom MSI Romanom Suroviakom na stretnutí a odkúpení pohľadávky. Neskôr mu oznámil, že kúpa sa odkladá.

“Klienta začala Urbia naťahovať na cene, keďže už vedia, že KS vyhrali. Nemec špekuluje, že to asi nepredá ,” písal Kočner. Zároveň Suroviakovi napísal, že by mal podať dovolanie na Najvyšší súd, čo on aj urobil. Kočner bol známy svojimi kontaktmi na sudcov, u ktorých vedel vybaviť veci.

Klientom zrejme myslel bratislavského delevopera Martina Kokavca. S ním totiž cez správy koordinoval postup v prípade Rezidencie Hradný vrch. Kokavec vybavoval financovanie a rokoval s Urbia Eta, konkrétne s konateľom Nemcom, o kúpe luxusného komplexu.

Suroviak: Ponúkal zlomok

Ak by Kočner získal pohľadávku, Kokavca ako prípadného nového majiteľa by už neťažil starý spor. Ale mohol s ňou mať aj iné plány. Napríklad, kauza bytovky Glance House ukazuje, že keď sa v nej zjavil Kočner, dostala sa podozrivo do rúk jemu blízkym ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu

Kokavec na otázky zaslané mailom neodpovedal. V minulosti sa zviditeľnil napríklad tým, že predal luxusný byt bývalej radkyni expremiéra Roberta Fica Márii Troškovej. Podľa portálu Aktuality.sk to bolo výrazne pod cenu.

Z Kočnerovej komunikácie vyplýva, že mal s Kokavcom kamarátsky vzťah.

Stavebník z MSI Suroviak pre Nadáciu vraví, že dostal na Kočnera tip. “Keď som zistil, že nedostaneme zaplatené, dostal som od jedného známeho telefonický kontakt na M. Kočnera, že on kupuje pohľadávky,” dodal.

Najskôr nebol úspešný, až po istej dobe sa ozval sám Kočner. Stretli sa v Bratislave, kde mu Kočner vraj povedal, že zastupuje známeho, ktorý chce objekt kúpiť. Za pohľadávku mal ponúknuť zlomok ceny.

“Dal mi najavo, že nemám na výber a podporil to aj jedným dokumentom,” tvrdí Suroviak. O aký dokument išlo, nechcel spresniť. Tvrdí, že v tom čase ešte oficiálne nevedel, ako rozhodol Krajský súd.

SkryťVypnúť reklamu

Na okresnom súde o veci rozhodovala sudkyňa Katarína Bartalská, ktorú zadržali pri akcii Búrka a kedysi pracovala na ministerstve spravodlivosti. Jej nadriadenou bola Jankovská.

Suroviak vraví, že v spore mu Kočner nijako neradil. Bol presvedčený, že je v práve, lebo stavbu postavil na svoje náklady a nikdy ju nikomu neodovzdal. “Developer trval na tom, aby našim odberateľom bola Slovegra,” dodal.

Tlak Kočnera

Pôvodného developera Rezidencie Hradný vrch, ešte pod menom Urbia Eta, najskôr v spore s MSI zastupovala advokátska kancelária (AK) Jančo a Partneri. Podľa advokáta Slavomíra Brezinu išlo o fiktívnu pohľadávku. Urbia Eta zaplatila celú cenu diela a s MSI ani nemala žiadny zmluvný vzťah, peniaze neuhradila Slovegra. Keď sa však ohlásil Kočner, zneisteli.

SkryťVypnúť reklamu

“Osobným angažovaním sa pána Kočnera pociťoval klient nepriamy tlak a začal tomu venovať osobitnú pozornosť,” konštatoval Brezina. Potvrdil tiež, že s Kokavcom rokovali o predaji bytovky, rakúsky investor sa totiž rozhodol odpredať všetky svoje investície na Slovensku.

Kokavec však nebol jediný záujemca a podľa Brezinu “nevedel hodnoverným spôsobom preukázať schopnosť kúpnu cenu financovať.” Prípad prevzal známy advokát Vladimír Kán, ktorý mal skúsenosti s Kočnerom.

”Spoločnosť Urbia Eta pociťovala obavy v tomto súdnom spore nakoľko sa v ňom začala nepriamo objavovať osoba p. Kočnera. Naša advokátska kancelária počas svojej bohatej histórie zastupovala banky a štát v asi desiatich súdnych sporoch proti p. Kočnerovi a obdobným skupinám a nemali sme strach z jeho osoby,” poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Kde skončila pohľadávka?

Dovolanie na Najvyšší súd napokon stiahol samotný Suroviak. Vraví, že to bolo po dohode s Urbiou Eta, súčasťou ktorej bol aj odpredaj pohľadávky. Nie však Kočnerovi, ale spoločnosti, na ktorej názov si nevedel spomenúť.

Jeho pohľadávka nebola jediná. V obchodnom vestníku sa nachádza zmienka aj o ďalšej, ide o sumu okolo 38-tisíc eur. Urbia Eta ju nezaplatila dodávateľovi zateplenia, lebo neboli spokojní s úrovňou odvedenej práce. Pohľadávka bola na predaj v konkurze Kreditnej spoločnosti Bratislava spolu s pohľadávkou vo výške 130-tisíc eur voči Kočnerovmu kamarátovi Pavlovi Ruskovi. Čo sa s ňou napokon stalo, pôvodný developer luxusnej bytovky nevie. V stanovisku tvrdí, že o ňu prebiehal súdny spor, ktorý skončil až potom, čo odpredali podiely vo firme.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Urbia Eta sa momentálne volá Rezidencia Hradný vrch. Ako spoločníci sú v nej zapísaní Katarína Lutherová a Tomáš Záhradník.

“Do spoločnosti som vstúpil po dohode s veriteľmi, ktorí potrebovali osobu, ktorej spoločne dôverujú, aby dohliadla a zrealizovala predaj majetku,” povedal Záhradník. Podľa neho pôvodní majitelia predali projekt za zlomkovú cenu, keďže bol predĺžení.

Z verejne dostupných zdrojov sa nedá zistiť, kto sú veritelia, ktorí určovali podmienky predaja bytov, z nich jeden skončil aj u Jankovskej rodiny. Kočner sa pritom chcel stať jedným z veriteľov. Záhradník hovorí, že nemôže uviesť, kto sú to, ale tvrdí, že Kočner medzi nimi nie je. “A podľa mojich vedomostí ani iné osoby, ktoré sú s ním nejako spájané,” dodal.

Jankovských štandardná kúpa

Byt Jankovskej synov má výmeru 168 metrov a podľa katastra ho kúpili v máji 2019. Byt nie je zaťažený hypotékou a podľa Aktuality.sk môže byť jeho trhová cena pol milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Právo doživotného užívania bytu má bývalá štátna tajomníčka, ktorá ešte v novembri 2017 Kočnerovi písala, že na kúpu bytu v Rezidencii Hradný vrch nemá peniaze. Rok a pol na to už byt v rezidencii, o ktorú sa zaujímal aj Kočner, kúpili jej synovia.

Zaujímavé tiež je, že v roku 2018 v majetkovom priznaní, ktoré Jankovská ako sudkyňa musí každoročne podávať, pribudla položka „finančné prostriedky nadobudnuté darovaním” vo výške 100-tisíc eur.

Advokát Tomáš Záhradník, ktorý byty predával tvrdí, že predaj bytu Jankovským bol bežnou transakciou. “Priznám sa, že pri predaji daného bytu pánom Jankovským ma vôbec nenapadlo ich možné spojenie s pani Jankovskou, bol to pre mňa len bežný predaj, ktorý bol zrealizovaný za štandardných podmienok schválených veriteľmi,” uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Záhradník hovorí, že svoj obchodný podiel v spoločnosti už previedol, keďže jeho misia skončila. Byty v rezidencii sú už rozpredané.

Doplnené 27.4. o reakciu sudkyne Kataríny Bartalskej: Rozhodnutie v tejto veci bolo prvostupňovým súdom OS Bratislava I teda mnou ako sudcom vydané tak, že som zamietla žalobu spoločnosti MSI Group s.r.o., na strane ktorej mal podľa zverejnených informácií vystupovať M. Kočner. Meritom konania bolo určenie vlastníckeho práva k rozostavanej stavbe, ktorú realizoval ako zhotoviteľ žalobca, ktorý mal pohľadávku voči tretej osobe s ktorou mal uzatvorenú Zmluvu o dielo. Z vykonaného dokazovania bolo zrejmé, že vlastníkom pozemku je žalovaný . Objednávateľom výstavby bol dlžník žalobcu, pričom dlžník žalobcu nemal žiadny vzťah k pozemku a stavbe na pozemku. Záverom by som rada zdôraznila, že v tejto veci, rovnako ako vo všetkých konaniach, o ktorých som ako sudca rozhodovala,
som konala nezávisle a nestranne, bez akéhokoľvek ovplyvňovania mojej
rozhodovacej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 8. 2022)
USD 1.016
AUD 1.466
CZK 24.566
JPY 137.360
CAD 1.312
GBP 0.842
HUF 404.280
PLN 4.708
CHF 0.969
SEK 10.562

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Shell myslí na slovenské komunity
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 4. Agrokomplex 2022
 5. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 6. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 7. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 36 511
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 942
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 811
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 520
 5. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 167
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 145
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 995
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 140

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 2. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 6. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 7. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 8. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 782
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 693
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 291
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 108
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 918
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 894
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 828
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 642
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemecký kancelár Olaf Scholz.

Berlín sa snaží odbremeniť spotrebiteľov a zmierniť tak vplyv dodatočných poplatkov.


TASR 29m
Minister práce Milan Krajniak.

Počas posledného roka klesol počet nezamestnaných o 38 654.


TASR 44m
Ilustračná snímka.

Ponuka je v niektorých regiónoch nulová, ceny rekordne rastú.


16. aug

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


16. aug

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 2. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 6. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 7. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 8. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 782
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 693
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 291
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 108
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 918
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 894
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 828
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 642
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťZatvoriť reklamu