Tretia najdôležitejšia osoba na ministerstve vnútra odmieta akékoľvek prepojenie na obchody Ladislava Piptu a Milana Chovanca, podozrivých z daňových podvodov. Podozrenia, či mohla Anna Bilecová ako šéfka daňových kontrolórov na východe ovplyvňovať kontroly v ich firmách, sa objavili po informácií denníka Sme o priateľských telefonátoch úradníčky a jej podriadenej s Piptom.
Bilecová najskôr chcela podozrenia rozptýliť cez detektor lži. No nakoniec sa rozhodla ešte predtým odpovedať na otázky Nadácie.
Bilecová je novou generálnou tajomníčkou služobného úradu ministerstva. Po ministrovi a štátnom tajomníkovi ide o tretí najdôležitejší post. Telefonáty súvisia s vyšetrovaním najväčšej slovenskej DPH kauzy Milana Chovanca. Datujú sa zhruba desať rokov dozadu. Bilecová vtedy na Daňovom úrade v Michalovciach zastávala post vedúcej kontroly.
Hlavní protagonisti kauzy Milan Chovanec a Ladislav Pipta mali firmy aj okolo Michaloviec. Piptove firmy sídlili v Sobranciach a spadali pod sobranský daňový úrad. No daňové riaditeľstvo mohlo v niektorých prípadoch požiadať o nejaké úkony voči jeho firmám aj susedný úrad.
O kvetoch a školskom teste
Nadácia má k dispozícii podobné informácie ako SME, z ktorých vyplýva, že Pipta sa telefonicky rozprával s Bilecovou aj o daňovej kontrole, pričom sa telefonát niesol v priateľskom duchu. Nejde o štandardný rozhovor s úradníčkou daňového úradu. Prepisy telefonátov sú súčasťou rozsiahleho vyšetrovania polície, ktorá zrejme odpočúvala Piptu.
Ten nevolal na linku daňového úradu, ale na číslo inej súkromnej firmy blízkej Bilecovej podriadenej. Napriek tomu cez tento telefón obe úradníčky riešia s podnikateľom podrobnosti k daňovej kontrole.

V novembri 2010 sa Pipta pýta v telefóne ,,Ta co s tobu?“. ,,Uvidíme,“ odpovedá podľa policajných záznamov Bilecová.
,,Kvitky kedy ci vyrovnám? Ty nejdzeš domu?“ pýtal sa Pipta. ,,Nejdem ešte, nechaj tak všetko,“ odpovedá daniarka.
,,Ale ta treba mi aj tak toto znac. Ja idzem do Bratislavy,“ nástojí podnikateľ. ,,Ta neviem, mám dva týždne ešte, nechaj tak, dobre?“ znie reakcia. Následne sa bavia ešte o školskom teste ich detí.
,,V Sobranciach žijem už 21 rokov, je to malé mesto, všetci sa tam poznajú. Pána Piptu a jeho rodinu poznám celú. Cielene sme sa však nikdy nestretli. Pán Pipta ma nikdy osobne nenavštívil. Pokiaľ sme sa stretli, išlo výlučne o náhodné stretnutie,“ vysvetľuje Bilecová.
Ešte vážnejšie otázky ale vyplývajú z iného telefonátu, ktorý prebehol o pár týždňov skôr. Bilecovej podriadená v októbri 2010 s rovnakým podnikateľom telefonuje, pričom sa oslovujú ,,ahoj miláčik“, ale najmä podriadená hovorí ,,cez víkend budem v škole, ta na minútku by sme sa stretli, bo mám ti dačo odkázať a nechcem cez telefón“.
Výrok kolegyne sa nezakladá na pravde

Napriek tomu, že ju podnikateľ ukľudňuje, že môže, že ,,neni problém“, úradníčka zdôrazňuje, že ,,Anča mi nakazovala, že nemám hovoriť do telefónu“. S dodaním ,,ohľadom totej kontroly“. Podnikateľ na to odpovedá, že nevadí, že ju (Bilecovú) nájde v sobotu doma.
Je zvláštne, prečo daňovú agendu rozoberá Bilecovej podriadená v pracovnej dobe cez súkromný telefón a prečo zdôrazňovala, že ju nadriadená inštruovala, aby do telefónu hovorila čo najmenej.
Pipta sa následne pýta úradníčky, či je tam nejaký problém. ,"Či môžeš tu dotiahnuť toho Maďara,“ začína úradníčka s tým, že ten by potvrdil reálne medzinárodné obchody a "žeby sa potom ukončilo tým pádom“, uzatvára.
Bilecová na otázku Nadácie, ako vysvetlí, že cez kolegyňu mala takto inštruovať podnikateľa reagovala: "Išlo o výrok kolegyne, ktorý sa nezakladá na pravde.“
Podľa informácií Nadácie od iného zdroja v tom čase skutočne prebiehala komunikácia medzi slovenskými daniarmi a ich zahraničnými partnermi, ktorí si chceli overiť, či tamojšie obchody so slovenskými firmami, najmä Pipta No 1. prebiehajú. A toto preverenie mal realizovať podľa našich informácií práve michalovský daňový úrad.
Kontroloval iný úrad
Spýtali sme sa preto novej šéfky úradu, či je takáto komunikácia s podnikateľom a rada, čo má urobiť, aby potvrdil svoje podnikanie, v poriadku.
“Išlo o výrok kolegyne, ktorý sa nezakladá na pravde.
„
,,Daňovú kontrolu realizoval DÚ Sobrance. Ja som s ňou nemala nič spoločné. Ak by sa s výsledkom kontroly pracovníci úradu nestotožnili, jeho závery by neschválili. Môj podpis nie je na žiadnom doklade, pretože kontrolu realizoval DÚ Sobrance.“
Dodala, že preukazovanie dôkazov k výške dane bolo úlohou a zodpovednosťou daňového subjektu. Teda podnikateľa. Bilecová tiež uviedla, že nemala žiadne prepojenia na obchody Piptu či Chovanca. ,,Pána Chovanca nepoznám a nikdy som ho nevidela.“
O reakciu na medializované podozrenia sme požiadali aj premiéra Igora Matoviča. Na otázku nereagoval.
DPH kauza Chovanca a Piptu
- Celkovo bolo v Chovancovej DPH kauze zainterovaných niekoľko desiatok firiem.
- Štát podľa odhadu vyšetrovateľov prišiel o približne 75 miliónov eur cez neoprávnene vyplatenú daň z pridanej hodnoty. Tú si podnikatelia vypýtali tak, že rovnaký tovar opakovane dlhodobo predávali medzi viacerými firmami na Slovensku, zakaždým za vyššiu cenu.
- Nakoniec ho predali do zahraničia, posledný predajca si vypýtal od štátu vysokú DPH, predošlé firmy buď zanikli alebo štátu poslali len minimálnu DPH.
- Tovar opäť z cudziny doviezli na Slovensko, prihlásili ako nový a znovu opakovane predali medzi firmami, vrátane Piptových a Chovancových.