Zodpovedné investovanie vyzerá na prvý pohľad ako fráza, ktorú radi zdôrazňujú investori, aby zaujali. Málokto tuší, čo sa za týmto pojmom naozaj skrýva. V čase epidémie a klimatických zmien na planéte pritom rastie jeho význam.

Čoraz viac firiem uvažuje nad tým, aký vplyv má ich podnikanie na ľudskú spoločnosť či životné prostredie. Rastie počet uvedomelých investorov a špecializovaných fondov, ktoré sa riadia environmentálnymi, sociálnymi a spoločenskými princípmi (environmental, social, governance – ESG).
Zmyslom ESG je obmedzovať investície do firiem, ktoré ťažia ropu, spaľujú uhlie, produkujú emisie, prípadne majú na krku rôzne spoločenské škandály. Naopak, v rámci ESG sa cielene vyhľadávajú firmy, ktoré investujú do zelenej energie, pomáhajú komunitám a motivujú zamestnancov správať sa zodpovedne k prírode i okoliu.
ESG stratégiou investori zohľadňujú dlhodobý vplyv investície na životné prostredie a zdravie ľudí, pričom sa neriadia len finančnými ukazovateľmi.
Miliardy dolárov a stovky nových fondov
Základom je takzvané ESG skóre firmy. Najvyššie ho majú firmy podnikajúce v zdravotníctve a IT.
Patrí medzi ne napríklad sofvérovo-cloudová spoločnosť Microsoft, výrobca procesorov do grafických kariet Nvidia, obchodná sieť HomeDepot či strojárska firma Emcor.
Naopak, firmami s najhorším ESG skóre sú zbrojári, podniky z ropného či tabakového priemyslu, ale aj banky s pošramotenou povesťou, ktorú nezmyli ani mimosúdne vyrovnania.