BRATISLAVA. Stavba sporného násypu diaľnice D4 pri bratislavskej mestskej časti Jarovce obsahuje nepovolený odpad. Koncesionár, respektíve zhotoviteľ úsekov D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí hlavného mesta, ju bude musieť pravdepodobne odstrániť.
Ako v piatok informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina), po závažných zisteniach na stavbe D4 si nevie predstaviť, že stavebný úrad prijme iné rozhodnutie ako odstránenie stavby.
Stavba úseku D4 sa ešte predĺži
"Je tam odpad, stavebné povolenia a stavebný projekt hovoril, že tam nesmie byť odpad. Musí tam byť kvalitné kamenivo z lomu," povedal Doležal.

Dôležité bude podľa neho komunikovať aj s rezortom životného prostredia, aby sa prípadné odstránenie stavby realizovalo za sprísnených okolností a opatrení. Špeciálny stavebný úrad na ministerstve dopravy a výstavby by mal v tomto prípade rozhodnúť približne do polovice mája.
Koncesionárom PPP projektu D4R7 je spoločnosť Zero Bypass Limited na čele so španielskou spoločnosťou Cintra, hlavným zhotoviteľom stavby úsekov D4 a R7 v celkovej dĺžke 59 kilometrov je firma D4R7 Construction, s. r. o., zložená zo španielskej spoločnosti Ferrovial Agroman a z rakúskeho Porr Bau. Podľa odhadov ministerstva dopravy koncesionár bude musieť v súvislosti s odstránením stavby násypu na D4 znášať náklady za desiatky miliónov eur.
"My a predpokladám, že aj kolega zo životného prostredia budeme dbať na to, aby sa odstránenie stavby konalo za prísnych bezpečnostných opatrení, aby nedošlo opäť opäť k úniku látok do ovzdušia a k ohrozeniu obyvateľstva," uviedol Doležal.
Koncesionár projektu sa podľa neho na stretnutí vo štvrtok tváril, že je všetko v pohode a nejako to vyriešia.
"To nie je nejaká treťotriedna cesta v Kongu v Afrike. Je to budúca diaľnica, po ktorej má prejsť 20-tisíc áut denne," upozornil minister dopravy.
"Vyjadrenia ministra dopravy SR smerom k projektu D4R7 analyzujeme a v dohľadnom čase poskytneme našu odpoveď," reagovala v piatok spoločnosť D4R7 Construction.
Doležal nevie odhadnúť, ako dlho môže trvať odstránenie stavby a o koľko to môže predĺžiť stavbu sporného úseku D4.
"Predpokladám, že ostatné úseky budú napredovať podľa plánu. Niektoré úseky sú pripravené na odovzdanie, ale to je iná téma," povedal minister. Úseky R7 a D4 mali byť odovzdané do prevádzky pôvodne postupne v priebehu tohto a budúceho roka. "Viem si predstaviť riešenie, že celý mostný úsek D4 ponad Dunaj a Jarovecké ramená bude spojazdnený a sprístupnený až po Slnečnice (obytná časť v Petržalke - poz. red.) a posledný úsek asi bude v omeškaní," očakáva Doležal.
Násyp je v rozpore s projektom
Aj keby bol násyp na D4 staticky v poriadku, podľa ministra to nevyrieši zásadný problém, že je tam nevhodný materiál v rozpore so stavebným povolením a projektom.

"Musíme si stáť za svojim. Ak to má byť poriadna diaľnica, tak tam musí byť poriadny materiál v súlade so stavebným povolením," tvrdí Doležal.
Nič na tom podľa neho nezmení fakt, že násyp spevníme.
"Musí prísť k odstráneniu stavby, iné riešenie nevidím," zdôraznil minister. Štátny stavebný dohľad podľa neho konal a dal dostatočný priestor aj koncesionárovi, aby riešenie problému našiel.
"Budem iniciovať kontrolu aj v rámci ministerstva dopravy, či štátny stavebný dohľad postupoval tak, ako mal. A to isté budem iniciovať aj u kolegov v rámci vlády, aby prešetrili postup príslušného okresného úradu v sídle kraja, odboru životného prostredia, prečo ten ešte dva roky nekonal," poznamenal Doležal.
Stavba môže byť podľa neho odstránená z dvoch dôvodov - odbor životného prostredia povie, že to nie je stavba, ale skládka, ale môže o tom rozhodnúť aj stavebný úrad, pretože je to v rozpore so stavebným povolením.
Minister očakáva súdny spor, koncesná zmluva totiž počíta s tzv. kompenzačnými udalosťami, ktorých je aktuálne zhruba 140.
"Sporíme sa podľa pravidiel platnej koncesnej zmluvy, o rôznych veciach na rôznych úsekoch celej stavby D4R7. Zmluva na také situácie myslí a počíta s nimi. Budeme iniciovať kompenzačné konanie aj v tomto zmysle, ak príde k oneskoreniu, dáva nám to nárok na kompenzačnú udalosť, alebo kompenzačné nároky," priblížil Doležal. Predpokladá, že spor môže skončiť až na arbitrážnom súde, ako to je už v prípade R7.
Ministerstvo dopravy v spolupráci s Národnou diaľničnou spoločnosťou, ktorá je poradným orgánom pre rezortnú PPP sekciu, bude podobne ako v prípade D4 iniciovať ekoaudit aj na ďalších úsekoch D4 a R7.
"Aby sme si boli istí, že pod touto stavbou nebude nevhodný materiál z pohľadu stavebného. Vyzvem aj príslušné orgány pod životným prostredím, aby rovnako kontrolovali, či tam nie je opäť kontaminovaný materiál, resp. odpad," uviedol Doležal.
Nechce ani len pripustiť túto diskusiu ďalej, čo by to znamenalo, keby sa to potvrdilo.
Teraz sú to podľa neho špekulácie, rozhodovať bude na základe jasných faktov a dát.
"Najskôr musí ekoaudiť ukázať, že stavba, násypy sú v poriadku. Potom budeme konať, uvidíme, čo ďalej," podotkol minister dopravy.
Nedokončené úseky D4 a R7
Úseky rýchlostnej cesty R7 medzi Holicami a hrižovatkou Ketelec, ktoré mali odovzdať do užívania ešte na prelome marca a apríla, nie sú stále hotové.
"Stavba nie je dokončená, nie sú vyčistené odtoky, dopravné značenie. Polícia má k tomu veľa výhrad, zvodidlá nie sú v poriadku," informoval Doležal.
Ako minister poznamenal, chápe potrebu občanov Dunajskej Lužnej či Šamorína, keďže všetci na dokončenie tejto cesty čakáme.
"Išli by sme proti sebe. Zastupujem štát, Slovenskú republiku v tomto, a nemôžem predsa prevziať stavbu, ktorá nie je dokončená. Najmä, keď za ňu budeme tridsať rokov platiť," vyhlásil Doležal.
Spoločnosť D4R7 Construction, s. r. o. ako hlavný zhotoviteľ stavby úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej R7 v dĺžke 59 kilometrov v okolí Bratislavy v rámci PPP projektu ešte v polovici februára ubezpečovala, že dva úseky R7 medzi Holicami a križovatkou Ketelec, ako aj časť diaľnice D4 odtiaľ po Rovinku v dĺžke takmer 30 kilometrov je stavebne dokončená a do prevádzky mala byť odovzdaná pôvodne na prelome marca a apríla.
"Mali byť otvorené, to nie je v tejto chvíli dôležité. Viete si predstaviť, že by sme to povolili, prišli by prívalové dažde, nefungovali by odtoky, došlo by k akvaplaningu, k nehodám. Je dôležitejšie otvoriť cestu čím skôr?" spýtal sa Doležal. Ako dodal, necíti žiadny politický ani iný tlak, aby bola R7 otvorená v urýchlenom režime.
"Budeme postupovať v súlade s platnou koncesnou zmluvou. Budeme trvať na tom, aby bola odovzdaná kompletná projektová dokumentácia, ktorá nie je, a až potom by malo prebiehať konanie, ktoré bude smerovať k rozhodnutiu o predčasnom užívaní stavby," povedal Doležal. Nechcel uviesť žiadny predbežný termín, kedy by mali byť uvedené úseky R7 s časťou D4 otvorené pre motoristov.
"Nebudem špekulovať o termínoch. Keď prídeme k míľnikom, že prišlo k technickému odovzdaniu stavby, potom budem priebežne informovať, ako prebieha samotné konanie o rozhodnutí o predčasnom využívaní stavby," dodal Doležal s tým, že uvádzať termíny by nebolo správne.
Zhotoviteľ stavby naďalej tvrdí, že spomínané úseky R7 s priliehajúcou časťou D4 sú v štádiu dokončovania, keď je projekt pripravený na odovzdanie do užívania verejnosti.
"Je však potrebné zavŕšiť administratívne procesy. D4R7 Construction preto úzko koordinuje všetky kroky s Ministerstvom dopravy a výstavby SR," uviedla v piatok pre agentúru SITA spoločnosť D4R7 Construction. "Prosíme o pochopenie, keďže ústne pojednávania v rámci kolaudačného konania na Špeciálnom stavebnom úrade boli pre situáciu s koronavírusom odložené. Teraz znova pokračujú a očakávame, že R7 bude pre vodičov otvorená o niekoľko nasledujúcich týždňov," dodal zhotoviteľ.
Zástupca zhotoviteľa Jorge Sanz Bravo ešte vo februári povedal, že úsek D4 od Ketelca po Ivanku pri Dunaji a bratislavskú Raču predpokladajú odovzdať do prevádzky ešte do konca tohto roka, časť D4 od Ketelca po Jarovce, vrátane dunajského súmostia, ako aj zvyšný úsek R7 medzi Ketelcom a Prievozom v hlavnom meste v priebehu roka 2021.
Práce na časti D4 pri Jarovciach sú pozastavené do vyriešenia situácie so stabilitou násypu, kde boli použité sporné stavebné materiály. Zhotoviteľ mal do apríla preukázať, že neporušil predpisy, inak by ho musel vybudovať nanovo, nepredpokladal však, že by sa to stalo.