Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ŽENEVA. Európska únia (EÚ) sa spolu s 21 ďalšími členmi Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v spoločnom vyhlásení zaviazala zabezpečiť počas koronakrízy dobre fungujúce svetové agropotravinársko-dodávateľské reťazce.
Na to by malo slúžiť otvorenie agropotravinárskeho obchodu naprieč týmito krajinami a jeho predvídanie.
Signatári spoločného vyhlásenia by sa mali tiež vyhnúť opatreniam s možným negatívnym vplyvom na potravinovú bezpečnosť, výživu a zdravie ostatných členov WTO. Informovala o tom Európska komisia na svojej internetovej stránke.
Vo vyhlásení sa požaduje, aby všetky núdzové opatrenia týkajúce sa poľnohospodárstva a agropotravinárskych výrobkov boli zamerané, primerané, transparentné, dočasné a v súlade s pravidlami WTO.
Opatrenia proti šíreniu Covid-19 by nemali narúšať medzinárodný obchod s týmito výrobkami ani viesť k neodôvodneným prekážkam obchodu.
Členom WTO sa skôr odporúča, aby zaviedli dočasné pracovné riešenia na uľahčenie obchodu. Signatári sa tiež zaväzujú začať dialóg s cieľom zlepšiť pripravenosť a schopnosť reagovať na pandémiu, a to aj prostredníctvom mnohostrannej koordinácie.
Členmi WTO okrem EÚ, ktorí podpísali iniciatívu, sú Austrália, Brazília, Kanada, Čile, Kolumbia, Kostarika, Hongkong-Čína, Japonsko, Kórejská republika, Malawi, Mexiko, Nový Zéland, Paraguaj, Peru, Katar, Singapur, Švajčiarsko, samostatné colné územie Taiwan (Penghu, Kinmen a Matsu), Ukrajina, Spojené štáty americké a Uruguaj.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?