Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Segment rezidenčného bývania bol v prvom kvartáli tohto roku v regióne strednej a východnej Európy na prvom mieste v preferenciách investorov, druhé miesto si udržali kancelárske budovy (podiel 27 %), tesne nasledované priemyslom a logistikou (26 %).
Vyplýva to zo správy Colliers International o investičnej scéne v strednej a východnej Európe.
Objemy transakcií dosiahli v uvedenom období hodnotu približne 3,9 miliardy eur, spadali však do nich aj niektoré obchody so začiatkom ešte v roku 2019.
Investície v Poľsku a Českej republike predstavovali asi 86 % z celkového objemu, Slovensko dosiahlo päťpercentný podiel.
Už teraz je pritom podľa Colliers International viditeľné, že odvetvia hoteliérstva a maloobchodu budú vzhľadom na zavedené bezpečnostné opatrenia najviac postihnutými odvetviami.
„Nielen kupujúci, ale aj potenciálni predajcovia môžu zvážiť možnosť odložiť svoje marketingové aktivity, kým nebude situácia jasnejšia. V budúcnosti tiež môže byť zvýšený záujem o možnosť predaja a spätného nájmu, a to v prípadoch, kde je vlastník nehnuteľnosti zároveň nájomcom, keďže niektoré subjekty budú hľadať dodatočné zdroje, ktoré momentálne vypadli vzhľadom na spomalenú výrobu. Alternatívnou možnosťou financovania môže byť úver so štátnou zárukou alebo alternatívny bankový úver,“ uviedol regionálny riaditeľ prieskumu pre strednú a východnú Európu Kevin Turpin.
Podľa riaditeľa Colliers International Richarda Urvaya je ešte priskoro predpovedať, ako výrazne budú ovplyvnené výnosové parametre v jednotlivých segmentoch na Slovensku.
"Už teraz je však pravdepodobné, že skladové a logistické nehnuteľnosti budú ovplyvnené najmenej. Na druhej strane, nákupné centrá, hotelierstvo a gastronómia budú musieť absorbovať najväčšie straty,” myslí si Urvay.
Mnohé transakcie z prvého štvrťroku boli v pokročilom štádiu už na začiatku pandémie, takže nám podľa správy nedajú skutočnú odpoveď na to, ako sa budú vyvíjať vyhliadky do budúcnosti.
"Črtajúca sa kríza je jedinečná a líši sa od všetkých predchádzajúcich kríz, keďže nie je spôsobená výrazným poklesom dopytu. Súčasní vlastníci nehnuteľností určite veľmi pozorne sledujú, akým rizikám sú vystavení, najmä pokiaľ ide o vládne opatrenia ovplyvňujúce platby nájomného a, samozrejme, vymožiteľnosť zmlúv," konštatuje Colliers International.
Podľa spoločnosti je príliš skoro uviesť konkrétne údaje o akýchkoľvek zmenách cien.
"Na trhu neexistuje dostatok faktov a situácia je nejasná aj vzhľadom na množstvo premenlivých faktorov v jednotlivých odvetviach. Je zrejmé, že niektoré odvetvia, napríklad maloobchod a služby cestovného ruchu, sú zasiahnuté viac ako iné a ceny, ktoré platili v štvrtom kvartáli 2019, nemusia platiť dnes," avizuje spoločnosť.
Colliers International Group Inc. je globálna spoločnosť ponúkajúca poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu. Zamestnáva viac ako 15 000 pracovníkov v 68 krajinách sveta.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?