Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Príspevky na udržanie zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 nebudú zdanené a zostanú v plnej výške zamestnávateľom aj samostatne zárobkovo činným osobám.
Povedal to v utorok na brífingu minister financií Eduard Heger.
Heger pripomenul, že príspevky poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce sú zo zákona predmetom dane.
"Dohodli sme sa s ministrom práce, že tieto príspevky, keďže to nie sú príjmy v plnej podstate, nebudú zdaňované," povedal Heger.

Ministerstvo financií podľa Hegera pripraví potrebné legislatívne zmeny, aby pri podávaní daňových priznaní k dani z príjmu v budúcom roku už bola táto zmena zohľadnená.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak doplnil, že už vyplatené príspevky nebudú podnikatelia evidovať ani ako tržby. Pri vykazovaní poklesu príjmov za predchádzajúci mesiac by v opačnom prípade príspevky mohli podnikateľovi znížiť jeho nárok na pomoc štátu.
Podľa Krajniaka už dostali firmy okolo sedem miliónov eur ako príspevok približne pre 60 000 zamestnancov a SZČO.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?