BRATISLAVA. Novela zákona o verejnom obstarávaní platná od začiatku minulého roka má podľa Úradu pre verejné obstarávanie pozitívny vplyv na verejné nákupy na Slovensku.
„Veľmi ma teší, že vďaka našej novele sa verejné nákupy realizujú rýchlejšie. Zmeny, ktoré sme od januára 2019 zaviedli do zákona, skrátili dĺžku trvania verejného obstarávania o viac ako jednu pätinu (22 percent), čo predstavuje asi jeden mesiac. Týka sa to aj zákaziek financovaných z eurofondov a zvlášť v týchto prípadoch ide o významnú časovú úsporu,” priblížil predseda úradu Miroslav Hlivák.
Väčšina obstarávaní prebehla do štyroch mesiacov
Jeho slová dokazuje aj materiál, ktorý analyzoval 7 790 verejných obstarávaní vyhlásených v rokoch 2018 a 2019, teda pred platnosťou novely a po nadobudnutí jej účinnosti.
„Analýzou sme napríklad zistili, že v sledovanej skupine súťaží z roku 2018 sa 52,5 percenta z nich ukončilo do 4 mesiacov. K dátumu vzniku analýzy sme zaznamenali povzbudivý trend. Dáta nám preukázali, že po platnosti novely sa počet súťaží zo sledovanej skupiny ukončených do 4 mesiacov zvýšil na 70,5 percenta," uviedla riaditeľka Odboru vestníka a zoznamov Anna Juráková.
Úrad zároveň zistil, že celkovú dĺžku trvania verejného obstarávania do veľkej miery ovplyvňuje aj vyhodnocovanie ponúk. Pri veľkých eurofondových zákazkách tento proces trvá viac ako 140 dní.
Eliminácia špekulatívneho konania
Analýza podľa úradu preukázala aj výrazný vplyv podávania námietok na dĺžku trvania verejných nákupov.
„V tomto kontexte ma mrzí, že dnes sme už mohli byť ďalej. Vlani totiž v parlamente stroskotala naša novela, ktorá mala ošetrovať aj tzv. špekulatívne námietky. Keby sme špekulatívne konanie ošetrili zákonom, verím, že by to malo ďalší želaný vplyv na skrátenie procesu verejných nákupov," uviedol Miroslav Hlivák.
"Spolu s kolegami sa však nevzdávame a pokračujeme aj v práci ohľadom vylepšovania zákona, vrátane konceptu profesionalizácie a princípu “jedenkrát a dosť” pre eurofondové zákazky,” uzavrel Hlivák.