Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, deficit verejných financií by mohol v tomto roku dosiahnuť 7,82 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z najnovšieho aprílového rozpočtového semaforu, ktorý zverejnila Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Kancelária rady pripravila odhad hospodárenia verejnej správy po zahrnutí vplyvu pandémie nového koronavírusu na verejné financie. Ide o pohľad na základe informácií známych ku koncu apríla, odhad bude spresňovať na základe aktualizácie prognóz ekonomického vývoja, ako aj ďalších prijatých vládnych opatrení.
"Odhad vplyvu pandémie, ako aj predpoklad o rozpočtovom vplyve opatrení vlády vychádza zo scenára ekonomického vývoja zahrnutého v kvantifikácii RRZ, ktorý predpokladá pokles HDP o desať percent a účinnosť opatrení počas obdobia troch mesiacov," konštatuje kancelária rady.

Celková výška rizík pre rozpočtované saldo verejnej správy klesla. Oproti marcovej prognóze prišlo k zlepšeniu odhadu o 1,5 percenta HDP. "Zníženie rizík pre rozpočet je spôsobené nižšou očakávanou celkovou úrovňou vládnych opatrení na podporu ekonomiky a zohľadnením EÚ fondov, ktoré by mali kryť podstatnú časť nákladov, naopak deficit zvyšuje negatívny vývoj ekonomického prostredia," zdôvodnila kancelária rady.
Pri naplnení súčasných predpokladov o ekonomickom vývoji a za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit v roku 2020 dosiahnuť 6,76 miliardy eur, teda 7,8 percenta HDP.
Očakávaný výpadok daňových a odvodových príjmov oproti rozpočtu je na úrovni 3,65 miliardy eur. "Zníženie výnosu vyplýva zo zhoršeného vývoja ekonomiky a týka sa všetkých typov daní a odvodov," priblížila kancelária rady.
Opatrenia vlády na podporu ekonomiky zohľadnené v aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu takmer 1,5 miliardy eur, teda 1,7 percenta HDP, pričom deficit rozpočtu zvyšujú o sumu 564 miliónov eur, keďže dodatočné výdavky v objeme 922 miliónov eur budú financované z eurofondov.
Mimo výpadku daňových príjmov a vládnych opatrení na podporu ekonomiky sú najväčším rizikom pre rozpočet sociálne transfery a dávky vo výške 734 miliónov eur, ktoré vyplývajú najmä zo zavedenia 13. dôchodku s odhadovaným vplyvom na úrovni 432 miliónov eur.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?