Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Súčasná situácia okolo nového koronavírusu ovplyvňuje zisky projektových spoločností. Tie sú nútené pozastavovať svoje projekty alebo ich rušia priamo zákazníci.
Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research a jej partnerskej firmy Považská cementáreň Ladce.
Pomôžu daňové úľavy a viac verejných zákaziek
Takmer 70 percent opýtaných firiem uviedlo, že by im najviac pomohla daňová úľava.
Približne 92 percent opýtaných projektových firiem uviedlo, že opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu majú dosah na ich podnikanie.
V najväčšej miere ide o zníženie zisku (7,7 bodu z 10), na druhom mieste je rast nákladov a pozastavenie prebiehajúcich projektov (oboje rovnako 6,8 bodu).
Na druhej priečke nápomocných opatrení po daňovej úľave je vyhlásenie väčšieho množstva verejných zákaziek, čo by privítalo 66 percent opýtaných firiem.
Tretina firiem by privítala nulové úroky
Viac ako polovica respondentov by sa potešila poskytnutiu dotácie od štátu a zhruba 43 percent by bolo za zníženie úrokových sadzieb, prípadne nulové úrokové sadzby pri pôžičkách v súvislosti s finančnou podporou pre firmy.

Tretina by sa priklonila k odpusteniu splátok úverov firmy na určitú dobu. Zhruba osem percent respondentov by volilo aj inú formu podpory, ako napríklad preplatenie časti platu zamestnanca zo strany štátu či rýchlejšiu prácu úradov.
"Aktuálne opatrenia sú zamerané predovšetkým na malých podnikateľov v obchode a službách. Nie sú orientované na stavebné spoločnosti, či už zamerané na samotnú výstavbu alebo projektové a inžinierske činnosti. Z dlhodobého hľadiska je neudržateľné riešiť situáciu dotáciami na udržanie pracovných miest, je potrebné aj zameranie na investície, ktoré utlmia prepad a opätovne rozhýbu ekonomiku," upozornil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Návrat by mohol trvať jeden až dva roky
Podľa takmer polovice opýtaných riaditeľov projektových spoločností bude trvať pol roka až rok, kým sa trh projektových prác vráti do normálnych koľají.
"Viac ako tretina sa prikláňa k variantu, že by návrat mohol trvať jeden až dva roky (37 percent). Viac ako desatina je optimistická a verí v stabilizáciu situácie za menej ako šesť mesiacov. Ešte menšia časť (6 percent) je názoru, že tento proces bude trvať dlhšie ako dva roky," uzavrela analytická spoločnosť.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov