Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa môžu od stredy 6. mája spojiť fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok.
Otvorí sa tak krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, bohoslužby a svadby.
Tiež aj obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.
Všetko za prísnych hygienických podmienok. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondelkovom stretnutí s konzíliom epidemiológov.
Premiér sa vyjadril aj k situácii so štátnou karanténou. Na otázku, či ju plánujú zrušiť a nahradiť iným spôsobom odpovedal, že zatiaľ sa javí ako najúčinnejšie opatrenie.
"Keď dokážeme nájsť rovnako bezpečnú alternatívu, nevylučujeme, že prístup zmeníme," poznamenal.
Bude viac kontrol
Podľa Matoviča sa z tzv. druhej fázy plánu otvárania povoľuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná.

Otvoria sa tiež kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá (podľa podmienok).
Uvoľňujú sa tiež vonkajšie turistické atrakcie, ale aj taxislužby. Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom.
Povoľujú sa podľa hygienických podmienok tiež verejné bohoslužby a svadby.
Predseda vlády zároveň zdôraznil, že v rámci tretej fázy sa uvoľňujú prevádzky obchodov a služieb, ale s dezinfekciou rúk, pri dodržiavaní 25 štvorcových metrov (m2) na zákazníka, ako aj pri dodržaní dvojmetrových odstupov.
Vo verejnom stravovaní sa povoľujú vonkajšie "terasy", ale okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi.
"Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50," spresnil premiér.
Štvrtá fáza sa nemusí spustiť naraz
"Takzvaná štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako o 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom," dodal predseda vlády.
Obchody podľa jeho slov však zostávajú až do odvolania každú nedeľu zatvorené.
Fáza uvedená ako číslo 4 v aktuálnom pláne otvárania prevádzok sa nemusí spustiť naraz a môže byť rozdelená na viacero etáp. Ide skôr o "zásobník" toho, čo ešte nie je otvorené, uviedol premiér.
Posledná fáza obsahuje kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská či hromadné športové podujatia, ako aj ubytovanie a verejné stravovanie so všetkými službami.
Pri školách je v hre viacero možností
Postupné otváranie škôl a škôlok bude témou série samostatných stretnutí, v hre je viacero možností, povedal Matovič. Doplnil, že úlohu zohrajú viaceré parametre i vývoj aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou.
"Bude to musieť byť chirurgický rez, ako budeme postupne otvárať školy a škôlky," vyhlásil premiér. Pripustil, že postupné otváranie bude možno závisieť od veku študentov, ale napríklad aj od profesie rodičov.
Ako prvé by pri tomto variante mohli ísť do škôl deti policajtov, zdravotníkov či vojakov. Zdôrazňoval, že diskusia o tejto oblasti sa ešte len začala.
Menej lôžok pre ľudí s Covid-19
Hlavný hygienik Ján Mikas upozornil, že ideme do zvýšeného rizika tým, že sa zvyšuje mobilita obyvateľstva. Tým sa stupňuje aj riziko, že sa stretne nakazený človek s nenakazeným.
Preto opätovne vyzval k dodržiavaniu opatrení. Dodal, že sa uvažuje aj nad tým, že sa o mesiac spustia imunologické prehľady zamerané na ochorenie Covid-19.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil, že jedno z najdôležitejších opatrení je spustenie plánovaných operácií. Potrebujeme podľa neho taktiež začať vyšetrovať pacientov v ambulanciách.
Pripomenul občanom, že ak im nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť, môžu podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Požiadal lekárov, ambulancie aj ústavné zariadenia, aby maximálnym spôsobom poskytovali zdravotnú starostlivosť pacientom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú.
Krajčí tiež informoval, že vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu rezort znížil počet lôžok rezervovaných pre pacientov s ochorením Covid-19.
"V troch vlnách reprofilizácie počítame v dvanástich kľúčových koncových nemocniciach s 12 500 lôžkami, ktoré budú neustále pripravené pre pacientov pozitívnych na Covid-19," uviedol. Zvyšok kapacít sa má podľa neho efektívne využívať na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Trasovanie nakazených
Čo sa týka trasovania ľudí nakazených novým koronavírusom, je všetko viac-menej pripravené, uviedol premiér Matovič.
Ako premiér dodal, minulý štvrtok inicioval stretnutie s ľuďmi, ktorí sú do vytvárania riešenia tohto opatrenia zainteresovaní a zaujímali ho odpovede na otázku trasovania pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus.
"Trošku som pomkol, aby sa urobili zmluvy medzi Úradom verejného zdravotníctva a telekomunikačnými operátormi," dodal premiér.
O tom, že na identifikáciu nakazených ľudí majú poslúžiť mobilné lokalizačné dáta, informovala vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) ešte koncom marca.
V rámci tohto opatrenia majú mobilní operátori poskytnúť Úradu verejného zdravotníctva dáta o pohybe pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus.
Samotné riešenie má podľa Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu fungovať tak, že operátori call centra budú telefonicky kontaktovať už infikované osoby.
Na základe ich súhlasu použijú lokalizačné dáta operátorov a pomôžu im spomenúť si, kde sa vo vymedzenom časovom intervale pohybovali a s kým sa stretli.
"Vytvorí sa tak zoznam potenciálne infikovaných osôb, ktorý bude poskytnutý Úradu verejného zdravotníctva a tieto osoby budú následne prednostne testované," vysvetlil úrad.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?