Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Jeden zo slovenských mobilných operátorov si chce od Slovákov zostávajúcich v zahraničí pýtať v čase koronakrízy viac za roaming.
Ako uviedla slovenská europoslakyňa Miriam Lexmann, dôvodom je porušovanie pravidla o tzv. primeranom využívaní.
"Zatiaľ čo štát vyzýva Slovákov v zahraničí, aby pre plné karanténne tábory necestovali domov, jeden z mobilných operátorov pôsobiacich na Slovensku im chce spoplatniť roaming vyššou sadzbou, ak sa nevrátia alebo nezmenia spotrebu dát či prevolaných minút," upozornila Lexmann, podľa ktorej je takéto konanie v čase koronakrízy nepochopiteľné a bez citu k situácii.
Podľa europoslankyne jeden zo slovenských mobilných operátorov v tomto období cez SMS správy upozorňuje, že pokiaľ zákazník počas nasledujúcich 14 dní nezmení svoju spotrebu a prítomnosť v SR, ktorá má byť dlhšia ako v EÚ, môže mu byť účtovaný príplatok.
Zákonný nárok
Uvádzaný dôvod na navýšenie roamingu, čiže porušovanie pravidla o tzv. primeranom využívaní, podľa Miriam Lexmann naozaj existuje.
„Ustanovenie o primeranom využívaní roamingu v nariadení Európskeho parlamentu a Európskej rady z roku 2015 naozaj existuje,“ vysvetlila postup mobilného operátora Lexmann, ktorá je členkou výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci.
„Ak však dnes vedia pomáhať banky odkladaním termínu splátok, alebo štát posúvaním termínu platby daňových priznaní, prečo nemôže aj mobilný operátor uľahčiť situáciu Slovákom v zahraničí neuplatnením si tohto pravidla,“ pýta sa europoslankyňa.
Telekomunikačný sektor krízou neutrpel
Pritom práve telekomunikačný sektor je jeden z mála, ktorý nie je podľa nej následkom krízy oslabený.
"Naopak, v súčasnej situácii využívajú občania internetové dáta, SMS správy či telefónne hovory vo zvýšenej miere, aby tak nahradili obmedzený osobný kontakt. Som presvedčená, že Slováci v zahraničí túto krízovú situáciu nezneužívajú, len sa nemôžu vrátiť domov a chcú zostať v kontakte s blízkymi," uviedla Miriam Lexmann.
"Ak ich štát SMS správou navyše vyzýva, aby svoj návrat zvážili z dôvodu plných karanténnych centier, je tento prístup operátora o to viac nepochopiteľný a dovolím si povedať, že aj nemiestny,“ uzatvára Miriam Lexmann.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?