Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Všetky typy podnikov budú mať v čase koronakrízy šancu uchádzať sa o finančnú pomoc z Exportno-importnej banky (Eximbanka) a Slovenského investičného holdingu (SIH).
Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19, ktorý schválil parlament. Začne platiť dňom vyhlásenia, plénum o návrhu rokovalo v skrátenom režime.
Pre všetky typy podnikov
Finančná pomoc má podľa rezortu financií zabezpečiť podnikom dostatočnú likviditu. Pomoc bude možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou, alebo vo forme odpustenia poplatku za záruku za úver poskytnutý bankou.
Umožňuje to dočasný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súčasnej situácii spôsobenej ochorením Covid-19, ktorý schválila Európska komisia.
Poskytovateľmi takejto finančnej pomoci budú Eximbanka a fondy spravované SIH.
"Finančnými sprostredkovateľmi budú banky a pobočky zahraničných bánk. Prijímateľmi tejto finančnej pomoci budú môcť byť všetky kategórie podnikov, to znamená malé podniky, stredné podniky alebo veľké podniky," uvádza rezort financií v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Musia splniť podmienky
Podniky budú musieť splniť na poskytnutie pomoci určité podmienky.
Napríklad žiadateľ voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni nebude môcť mať pohľadávky na poistnom. O pomoc sa nebudú môcť uchádzať podniky v konkurze a reštrukturalizácii.
"Poplatok za záruku za úver poskytnutý bankou možno podniku odpustiť, ak podnik v období určenom v zmluve o úvere uzavretej medzi bankou a podnikom udrží úroveň zamestnanosti určenú v zmluve o úvere," uvádza sa v návrhu zákona.
Dočasný rámec má umožniť poskytnutie finančnej pomoci v obidvoch formách najneskôr do 31. decembra tohto roka. Komplexné pravidlá poskytovania finančnej pomoci budú upravené v schéme štátnej pomoci, táto schéma musí byť notifikovaná eurokomisiou.
Prijatie návrhu zákona zároveň umožní správnym orgánom pokračovať v prerušených konaniach o uložení odvodu, penále a pokuty za porušenie finančnej disciplíny v dopredu ustanovenom termíne.
Parlament sa zaoberal aj:
- Minimálna hodnota stravných lístkov v sume 3,83 eura sa v tomto a budúcom roku nezmení. Parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa mení aj zákon o cestovných náhradách.
- Samotnou novelou zákona o sociálnom poistení sa vzhľadom na koronakrízu upravia pravidlá pre posúdenie vzniku a zániku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činných osôb.
- Štát upravuje podmienky poukazovania dvoch percent dane neziskovkám či podmienky pri vysporadúvaní preddavkov na dani z príjmov. Nové zmeny sa týkajú daňovníkov, ktorí podali daňové priznania v riadnych termínoch. Vyplýva to z pripomienok schválených parlamentom v rámci novely lex korona vo finančnej oblasti. Novela ešte podlieha podpisu prezidentky.
- Zástupcom vlády v Dozornej rade Sociálnej poisťovne bude Boris Ažaltovič. Za jeho zvolenie hlasovalo 94 poslancov národnej rady zo 139 prítomných. V tejto funkcii vystrieda Janu Polakovičovú Kolesárovú, ktorej 12. mája uplynulo päťročné funkčné obdobie. Návrh na zvolenie Ažaltoviča na rokovanie predložil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Jeho funkčné obodbie začína plynúť dňom zvolenia.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?