Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
PEKING. Čínsky priemysel v apríli ožil a jeho produkcia vzrástla. Investície a spotreba však pokračovali aj minulý mesiac v poklese v dôsledku slabého domáceho dopytu.
Maloobchodné tržby sa tak v apríli opäť znížili, aj keď menej ako v predchádzajúcom mesiaci.
Rast produkcie
To naznačuje, že hospodárstvo sa zotavuje len pomaly z blokád spojených s pandémiou nového koronavírusu.
Podľa oficiálnych údajov čínskeho štatistického úradu priemyselná produkcia v apríli medziročne vzrástla o 3,9 percenta po marcovom poklese o 1,1 percenta.
Tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí predpovedali miernejší rast priemyslu v apríli, o 1,5 percenta.

Maloobchodný predaj sa v apríli znížil medziročne o 7,5 percenta, čo bolo menej ako v marci, keď sa prepadol o 15,8 percenta. Ekonómovia však očakávali, že klesne o 7 percent.
Investície do fixných aktív sa v období január - apríl znížili o 10,3 percenta. Aj v tomto prípade sa síce tempo ich poklesu spomalilo zo 16 percent v období január - marec, ale zaostalo za odhadom expertov, ktorí počítali s ich znížením za prvé štyri mesiace roka o 10 percent.
Mierny nárast nezamestnanosti
Miera nezamestnanosti v čínskych mestách pritom v apríli vzrástla na 6 z 5,9 percenta v marci.
Je však nižšia ako vo februári, keď miera mestskej nezamestnanosti dosiahla rekordných 6,2 percenta po zatvorení firiem, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu.

Čínska ekonomika sa postupne spamätáva z pandémie a smeruje k normalizácii. Zároveň však ázijské hospodárstvo stále čelí mnohým výzvam, keďže vírus sa rozšíril do sveta a tvrdo zasiahol kľúčových obchodných partnerov Číny.
Vzhľadom na veľmi vysokú nezamestnanosť na celom svete tak bude slabý zahraničný dopyt naďalej vyvíjať tlak na čínsku výrobu a export, a tým aj na pracovné miesta, varujú analytici.
Čínska ekonomika v 1. štvrťroku klesla o 6,8 percenta. To bol jej prvý pokles minimálne od roku 1992. Medzinárodný menový fond predpovedal Číne za celý tento rok rast ekonomiky o 1,2 percenta.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?