BRATISLAVA. Rast cien na Slovensku sa naďalej spomaľuje.
Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) totiž v apríli medziročne stúpli o 2,1 percenta a oproti marcu tak ich rast spomalil o 0,3 percentuálneho bodu.
Harmonizovaná inflácia pritom spomaľuje už od začiatku roka, keď v januári ceny rástli o 3,2 percenta. Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak v apríli dosiahla 2,9 percenta. Medzimesačne v apríli oproti marcu ceny mierne klesli o 0,1 percenta, kým v marci stagnovali.
Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky, ktorý však pripomína, že podobne ako pri ďalších štatistikách, bol zber dát o harmonizovanej inflácii počas karanténnych opatrení komplikovaný.
"Výpočet indexu spotrebiteľských cien v apríli zásadne ovplyvnila situácia spojená s koronakrízou. Tradičné zisťovanie cien v teréne ovplyvnilo uzatvorenie predajní a prevádzok služieb a zastavenie terénnych zisťovaní. Nezistené ceny boli nahradené cenami z iných zdrojov, napr. webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov, prípadne sa využili scanner data obchodných reťazcov," uvádzajú štatistici s tým, že časť nezistených cien sa riešila doimputovaním.
Podľa zverejnených údajov však najrýchlejšie na medziročnej báze v apríli rástli ceny vzdelávania, a to o 4,9 percenta. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 4,3 percenta, rozličné tovary a služby zdraželi o 3,8 percenta, bývanie, voda elektrina, plyn a ostatné palivá o 3,6 percenta, rekreácia a kultúra o 2,3 percenta a pošty a spoje o 2,1 percenta.
Ceny v reštauráciách a hoteloch sa zvýšili o 1,8 percenta, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 1,7 percenta a ceny alkoholických nápojov a tabaku, odevov a obuvi a zdravotníctva sa zvýšili zhodne o 1,1 percenta. Klesli iba ceny dopravy o 5,9 percenta.
Medzimesačne najvyšší rast vykázali ceny odevov a obuvi o 1,3 percenta. V apríli oproti marcu stúpli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,7 percenta, zdravotníctva o 0,4 percenta, rekreácie a kultúry a reštaurácií a hotelov zhodne o 0,3 percenta a bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 0,1 percenta.
Naopak znížili sa ceny dopravy o 3,6 percenta, alkoholických nápojov a tabaku o 0,7 percenta a rozličných tovarov a služieb o 0,2 percenta. Bez zmeny oproti marcu zostali ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti, pôšt a spojov a vzdelávania.