Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Na Slovensku pribudol na úradoch práce vysoký počet nezamestnaných, pod čo sa podpísala najmä koronakríza.
Miera evidovanej nezamestnanosti v apríli tohto roka vzrástla na 6,57 percenta z marcových 5,19 percenta. Medziročne vzrástla o 1,67 percentuálneho bodu.
Vyplýva to z najnovších údajov ústredia práce.
Nezamestnanosť rástla vo všetkých krajoch
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v apríli tohto roka dosiahol 180 756 osôb. Medzimesačne vzrástol o 37 763 osôb. Medziročne počet vzrástol o 45 966 osôb, čo je o 34,10 percenta.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v apríli 7,43 percenta. Medzimesačne vzrástla o 1,22 p. b. Medziročne vzrástla o 1,38 p. b.
Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie v apríli dosiahol 204 480 osôb. Medzimesačne vzrástol o 19,67 percenta. Medziročne stúpol ich počet o 22,99 percenta.
V štvrtom mesiaci tohto roka bol vo všetkých krajoch zaznamenaný medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti. Najvýraznejší bol zaznamenaný v Prešovskom kraji.
Z regionálneho pohľadu najvyššiu mieru nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj (10,37 percenta). Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer, teda 6,57 percenta, zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 8,71 percenta a Košický kraj s 8,96 percenta.
Na okresnej úrovni bol v apríli 2020 vo všetkých 79 okresoch dosiahnutý medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti. V sledovanom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (18,64 percenta). Najnižšiu mieru nezamestnanosti (2,62 percenta) dosiahol okres Bratislava V.
Ku koncu apríla tohto roka úrady práce evidovali 73 602 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 11 072. Najviac voľných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 22 114 miest, najmenej ich bolo v Prešovskom kraji, a to 4195.
Krajniak: Vláda robí všetko pre udržanie miest
Celkový počet uchádzačov o zamestnanie v apríli tohto roka medzimesačne vzrástol o 33 613. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády skonštatoval, že tieto čísla predpokladalo ministerstvo práce i rezort financií. Vláda však podľa neho robí všetko pre to, aby zamestnávatelia udržali pracovné miesta.
"V mnohých spoločnostiach sa nám to darí, ale veľa firiem je závislých nie od našich opatrení, ale od dopytu zo zahraničia. Najviac zasiahnuté krajiny nezaznamenávajú taký dopyt ako pred koronakrízou. Musíme preto počítať s tým, že s nárastom nezamestnanosti sa budeme musieť ďalej vysporiadať," povedal Krajniak.
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla 6,57 percenta. "Preto sme predĺžili pomoc o ďalšie dva mesiace, aby sme zamestnávateľom uľahčili rozhodovanie, či môžu počítať s ďalšou pomocou od štátu, a to môžu," povedal Krajniak.
Zároveň uviedol, že sa "už rozbehli aj projekty na zabezpečenie toku príjmov" vďaka úverom so štátnymi zárukami. "Bolo dohodnuté aj poskytnutie príspevku na nájomné, ktorý by mohol odbremeniť náklady zamestnávateľov tak, aby mohli udržať čo najviac pracovných miest," podotkol Krajniak.
Celkovo v rámci štátnej pomoci za marec úrady práce dostali 105 728 žiadostí, spracovaných bolo 76 696 dohôd, odoslaných bolo 64 990 platieb. Objem vyplatených príspevkov dosiahol 62,6 milióna eur.
"Takto sme pomohli 361 967 zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám. Keď sa pozrieme na celkovú pomoc ľuďom, tak spolu to bolo 699 657 prijímateľov takejto pomoci a celkovo už bolo vyplatených 165 miliónov eur," vyčíslil minister práce.
Analytička: Ďalšie čísla budú ešte horšie
Májové a júnové čísla z trhu práce na Slovensku budú zrejme o dosť horšie ako aprílové a budeme svedkami rastúcej miery nezamestnanosti, uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.
"K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb. Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa bude sústreďovať predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situácia začať upokojovať," tvrdí.
Ak sa podľa nej pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nepríde jej druhá vlna, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel a aj situácia na trhu práce by sa mohla začať zlepšovať.
"K znižovaniu nezamestnanosti však bude dochádzať pomalšie, nakoľko trh práce zvykne reagovať na ekonomický vývoj s určitým časovým oneskorením," dodala analytička Poštovej banky.
Miera nezamestnanosti na Slovensku bola naposledy na úrovni 6,6 percenta v lete 2017, upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. "Oproti marcu to predstavuje nárast takmer o 40-tisíc osôb, čo odráža dopad koronakrízy," uviedla pre agentúru SITA.
O prácu podľa nej prišli ľudia nielen v službách a obchode, ale aj v priemysle a nezamestnaných pribudlo naprieč regiónmi. "Dopad vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom pre pandémiu a tiež často v takých pracovných pozíciach, pri ktorých práca z domu nie je možná," tvrdí.
V máji a júni podľa nej môžeme ešte očakávať nárast v miere nezamestnanosti, aj keď pravdepodobne sa tempo rastu ku koncu kvartálu zmierni. "Celkovo v tomto roku očakávame vyššiu mieru nezamestnanosti ako pred pandémiou, vyplývajúcu zo zhoršenej ekonomickej situácie u nás aj v Európskej únii," dodala Muchová.
Koršňák očakáva kulmináciu v septembri
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva, že miera nezamestnanosti na Slovensku by mohla kulminovať v septembri, po evidencii čerstvých absolventov stredných škôl.
"Podľa našich odhadov na úrovni okolo deväť až desať percent," uviedol k očakávanému stropu miery nezamestnanosti.
Následne by sa pod vplyvom zotavujúceho sa ekonomického rastu mohla nezamestnanosť začať veľmi pozvoľna znižovať. "Recesia však zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a vedie k zvýšeniu podielu rastu produktivity práce na ekonomickom raste," tvrdí analytik.
Miera nezamestnanosti na Slovensku sa preto podľa Koršňáka na úroveň z konca minulého roka, keď bola pod piatimi percentami, pravdepodobne nedostane skôr ako o štyri až päť rokov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?