V seriáli Čo číta INDEX predstavujeme zaujímavé knižné tituly zo sveta ekonomiky, biznisu a financií.
Keď sa počas finančnej krízy hovorilo o investičných bankách ako o nenásytných a testosterónom poháňaných deviantoch, ktorých cieľom bola honba za ziskom bez morálky, nemecká Deutsche Bank patrila medzi najzreteľnejšie príklady.

Dodnes stelesňuje robustnosť a komplikovanosť bankového systému, jej biznis v 150-ročnej histórii bol postavený na lakomosti, nedbalosti, arogancii a stratégii za hranicou zákona.
Počas druhej svetovej vojny Deutsche Bank financovala Hitlera, podieľala sa na výstavbe koncentračných táborov v Osvienčime a jej vedenie pragmaticky podporovalo nápady nacistického režimu – napríklad tým, že mu pomohli predať ukradnuté zlato.
Spojenci sa preto po vojne dohodli, že banku rozdelia na niekoľko menších. Netrvalo dlho a opäť sa spojili do molocha, ktorý „s čistým štítom“ financoval budovanie západného Nemecka.
Neskôr banka skúpila finančné domy v Taliansku, Španielsku a Portugalsku a svoj biznis rozšírila aj do Sovietskeho zväzu a Ázie.
V 80. rokoch nemčinu ako firemný jazyk nahradila angličtina a Deutsche Bank vstúpila na Wall Street, kde sa vypracovala na investičného obra a najväčšieho obchodníka s finančnými derivátmi. Z ikony nemeckej triezvosti sa stalo mamutie kasíno s vášňou k riziku a zisku.