BRATISLAVA. Od sprístupnenia elektronických a listinných formulárov na stránke Ministerstva spravodlivosti SR (12. mája 2020) dodnes podalo žiadosť o poskytnutie dočasnej ochrany príslušným súdom 92 podnikateľských subjektov.
Pomoc je určená pre podnikateľov so sídlom alebo miestom podnikania v SR, ktorým oprávnenie na podnikanie vzniklo pred 12. marcom 2020 a sú zasiahnutí negatívnymi ekonomickými dopadmi šírenia choroby Covid-19.
Informoval o tom hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.
Najviac žiadostí v Trnave
Najviac žiadateľov o poskytnutie dočasnej ochrany sa obrátilo na Okresný súd v Trnave, ktorý aktuálne eviduje 31 žiadostí od právnických osôb a štyri žiadosti od fyzických osôb-podnikateľov.
Okresný súd v Prešove eviduje k dnešnému dňu 22 žiadostí, Okresný súd v Banskej Bystrici 20 žiadostí a Okresný súd v Žiline 15 žiadostí od právnických osôb.
Vo veciach dočasnej ochrany konajú príslušné súdy bezodkladne a informácie o tom, že žiadosti bolo vyhovené a teda, že podnikateľovi bola poskytnutá dočasná ochrana, verejne sprístupňujú v Obchodnom vestníku.
Príslušné súdy rozhodujú o dočasnej ochrane podnikateľov expresne, a to zväčša do 24 hodín.
Ochrana pred veriteľskými návrhmi na konkurz
Priemerný čas od potvrdenia o poskytnutí dočasnej ochrany vydaného súdom po zverejnenie v Obchodnom vestníku je v dĺžke do 3 pracovných dní.
Ministerstvo spravodlivosti aktuálne eviduje 53 zverejnených potvrdení o poskytnutie dočasnej ochrany.
Pri dočasnej ochrane podnikateľov ide napríklad o ochranu pred veriteľskými návrhmi na konkurz, prerušenie exekúcií pre podnikateľov začatých po 12. marci 2020 alebo zákaz ukončenia kontraktov zmluvnými partnermi pre omeškanie, ktoré nastalo od 12. marca do 12. mája 2020 v súvislosti so šírením choroby Covid-19.
Trvanie dočasnej ochrany je v súčasnosti nastavené do 1. októbra 2020. Vláda ho môže nariadením predĺžiť, najviac však do 31. decembra 2020.