SME

Kočner úkoloval top daniara. Keď rozrobili „veľkú rybu“, vyplával Matovič

Pátek to označil za dezinformácie.

Marian Kočner.Marian Kočner. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

„Ahoj, pane. Si tu?“ napísal tesne popoludní v júni 2016 Marian Kočner vtedajšiemu špičkovému funkcionárovi finančnej správy.

„Som mimo, budem až zajtra,“ odpovedal o pár minút Dušan Pátek, ktorý sa len mesiac predtým stal viceprezidentom daniarov. Teda získal jeden z najvyšších postov v tejto inštitúcii.

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. (zdroj: Nadácia Zastavme korupciu)Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

S M. Kočnerom komunikoval dlhodobo, tykali si, pričom sa často bavili o pracovných veciach, ktoré spadali do agendy D. Páteka. M. Kočner zvykol odpovedať v množnom čísle a „ďakoval za všetkých“. Vysoký daňový funkcionár D. Pátek s ním komunikoval aj po tom, ako boli známe podozrenia, že kontroverzný podnikateľ obral štát o milióny eur na daniach fiktívnymi predajmi hotelov na Donovaloch.

SkryťVypnúť reklamu

D. Pátek sa vyjadril k otázkam, ktoré mu poslala Nadácia Zastavme korupciu ku komunikácii s M. Kočnerom, len stanoviskom: „Vzhľadom na to, že obsahom vašich otázok sú viaceré dezinformácie, preto na ne ani nie je možné odpovedať.“

K správam medzi D. Pátekom a M. Kočnerom sa nadácia dostala v rámci spolupráce s Medzinárodnou sieťou investigatívnych novinárov OCCRP na projekte takzvanej Kočnerovej knižnice. V zmenkovej kauze TV Markíza napríklad zadržanú komunikáciu z mobilu M. Kočnera Špecializovaný trestný súd akceptoval ako prípustný dôkaz.

Roky v čelnej funkcii

D. Pátek v stanovisku dodal, že k určitým informáciám už podal v minulosti vysvetlenie pred vyšetrovacími orgánmi. A vyjadrenie uzatvoril s tým, že „vzhľadom na to, že už nie som verejný funkcionár, nebudem sa k tejto téme ďalej verejne vyjadrovať“.

SkryťVypnúť reklamu

D. Pátek sa sám vzdal funkcie viceprezidenta vlani v lete zo zdravotných dôvodov. Na Daňovom riaditeľstve pôsobil od roku 2006, pričom pod neho spadali bratislavské úrady, ktoré mali na starosti aj väčšinu Kočnerových a Bašternákových firiem.

Súvisiaci článok Kočnerova knižnica skrýva ďalšie čachre s Bašternákom z doby kešu Čítajte 

Komunikácia z Kočnerovho mobilu odhaľuje, že M. Kočner si s D. Pátekom o daňových záležitostiach opakovane písal.

Napríklad v januári 2017 v skorých ranných hodinách sa M. Kočner pýta: „Ahoj. Podarila sa Ti tá urgencia? Ďakujeme.“

Napoludnie mu daniar odpovedá: ,,Hej, už som bol v BB a riešia to“. BB je skratka pre Banskú Bystricu, kde stále formálne sídli Daňové riaditeľstvo.

Ešte za svitania o veľkej rybe

O štvrtej ráno 20. apríla 2017 zas píše M. Kočner: „Dobré ráno. Posielam Ti k tej veci, o ktorej sme už hovorili, ďalší materiál, ku ktorému sa treba vyjadriť, ak sa dá, tak urgentne. Očakávaná odpoveď – metodické usmernenie by malo byť v intenciách toho, čo si všetci myslíme, tzn. sa jedná o krátenie dane. Ďakujem za všetkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Nasleduje poslanie dokumentu s názvom „ziadost o zaujatie metodickeho stanoviska – FS SR“. Čo bolo jeho obsahom, známe nie je.

Do pár minút mu D. Pátek odpovedá pozdravom a dodáva „budeme urgentne riešiť, dám info“. M. Kočner na to takmer okamžite odpisuje, že „je rozrobená veľká ryba (bude to pekný úspech – aj mediálny), chýba už len toto stanovisko, aby sa tam mohlo ísť na ‚návštevu‘“.

V rovnaký deň o pár hodín neskôr vychádza článok , ktorého autorkou je Martina Ruttkayová, redaktorka už viackrát mediálne prepojená s M. Kočnerom. Napríklad si od neho pýtala ako odmenu luxusnú dovolenku.

Jej článok sa odvoláva na zistenia elitného policajného tímu NAKA v súvislosti s podnikaním vtedajšieho opozičného politika Igora Matoviča (OĽaNO) a spomína spojenia ako „biely kôň“ a „zníženie základu dane“.

SkryťVypnúť reklamu

Na tento článok ešte v ten istý deň reagujú tlačovou besedou s názvom I. Matovič spáchal daňový podvod poslanci Smeru Richard Raši a Dušan Jarjabek.

D. Pátek sa odpovedi na otázky, či jeho vtedajšia ranná komunikácia s M. Kočnerom mohla súvisieť s neskoršími krokmi daniarov aj polície okolo súčasného premiéra I. Matoviča, vyhol.

Nadácia sa na komunikáciu o usmernení a načasovaní s krokmi okolo Matovičovho podnikania spýtala aj terajšieho vedenia finančnej správy. Jej hovorkyňa Ivana Skokanová uviedla: „Ostro sa ohradzujeme voči vašej snahe umelo spájať nesúvisiace témy a vytvárať konštrukcie, ktorých spájanie nemá reálny základ.“

Dodala, že úlohou finančnej správy je výber daní a cla, nie evidencia termínov konania tlačových konferencií politických strán a vydávanie metodických usmernení či preverovanie súkromnej komunikácie príslušníkov finančnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

To však nebola jediná výmena daňových podkladov medzi M. Kočnerom a D. Pátekom. Mesiac po „veľkej rybe“ si obaja vymieňali ďalší dokument, tentoraz s názvom „ziadost o analyzu danovych subjektov – KV.doc“.

KV je skratka pre kontrolné výkazy, ktoré musia pre DPH odovzdávať daniarom povinne takmer všetky firmy, pričom obsahujú všetky informácie o zrealizovaných faktúrach aj obchodných partneroch.

Ani pri tomto dokumente sa nedá zistiť, čo obsahoval.

Firma, slnečnicový olej a Srbsko

M. Kočner s elitným daňovým funkcionárom rozoberal v rovnakom čase aj konkrétnu firmu. Začiatkom apríla 2017 si obaja písali o firme Kassor International vrátane jej identifikačného čísla.

„100 % slnečnicový jedlý olej dovezený zo Srbska... Po navezení tovaru hneď platíme DPH, to sa nám vracia cca po 4 mesiacoch. Srbom platíme vopred a maďarský odberateľ platí pri nakládke. Zvyšujeme obrat s nevieme už ťahať financovanie štátu. Vedeli by sme poskytnúť napr. bankovú záruku,“ opisuje podrobne M. Kočner.

SkryťVypnúť reklamu

Daniar do troch minút poďakuje a dodá „dám vedieť čo najskôr“. Nadácia sa preto D. Páteka spýtala konkrétne, o čom mala byť táto komunikácia a prečo M. Kočner elitnému daniarovi posiela tieto informácie. Ale ani na tieto otázky D. Pátek priamo neodpovedal.

Vratky vo výške okolo 200-tisíc eur

Kassor International vznikol 11. marca 2016, mimochodom týždeň po voľbách, v ktorých Smer opäť vyhral a bolo jasné, že zostaví koalíciu.

Firme z Malaciek sa nadmieru darilo. Už v prvom roku vygenerovala miliónové tržby, následne každoročne niekoľkonásobne rástla, až v roku 2018 dokázala „obrátiť“ vyše 12 miliónov eur. A to pri počte zamestnancov svieti v účtovníctve nula.

Za povšimnutie stojí, že firma každý rok uvádza daňové pohľadávky vo výške okolo 200-tisíc eur. Zväčša ide o vratky DPH, ktoré si pýta od štátu v súvislosti so svojimi obchodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom je zvláštne, prečo sa M. Kočner o tejto firme baví s top daňovým funkcionárom, keďže oficiálne k nej žiadny vzťah nemá. Viac svetla odkrýva Kočnerova komunikácia s konateľom tejto firmy Petrom Rossákom.

V apríli 2016 sa ho M. Kočner pýta, či je ešte v Paname. P. Rossák na to reaguje: „Áno, zajtra sa vraciam. Na Slovensku budem v piatok o 19. hod.“

Na Kočnerovom mobile sa tiež opakovane objavuje upozornenie, že číslo (P. Rossáka) je opäť zastihnuteľné. To sa deje, ak si volaný zapne opäť mobil, napríklad po docestovaní na Slovensko.

Súvisiaci článok Kočner sa točil okolo súdu kvôli luxusnej bytovke, kde býva Jankovská Čítajte 

O pár týždňov sa M. Kočner P. Rossáka zas pýta: „Koľko máte čistý zárobok na litri?“ P. Rossák mu posiela cifru v centoch a Kočner sa ďalej pýta, či je to netto, po odrátaní dopravy aj skladného.

Vymieňajú si tiež číslo slovenského účtu a vo februári 2018 prebehne medzi nimi informácia o návšteve daňového úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Portál Aktuality.sk sa P. Rossáka pýtal na to, aký je vzťah jeho a jeho firmy s M. Kočnerom, aj na to, prečo sa v komunikácii s M. Kočnerom on sám baví o D. Pátekovi a aký ekonomický zmysel malo jeho podnikanie, keď vyvážal bežné komodity do krajiny (Panama), kde sú výrobné náklady, a teda aj ceny týchto komodít nižšie ako na európskom trhu. Na otázky konateľ Kassoru nereagoval.

Možné vysvetlenie, prečo sa M. Kočner zaujímal o zdanlivo cudziu firmu, môže priniesť bližší pohľad na verejne dostupné účtovné závierky Kassoru. Už od vzniku firmy v jej pasívach figuruje položka vysoká krátkodobá výpomoc. Ide o vklad do firmy od tretej osoby, teda nie od vlastníkov firmy či bánk, ale inej osoby, ktorá by tak mala záujem na podnikaní Kassoru.

Napriek tomu, že účtovníctvo by k tejto vysokej sume „od tretej osoby“ malo priniesť viac poznámok, žiadna ďalšie zmienka už v dokladoch k tejto položke nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Čo na to finančná správa

Nadácia sa na firmu spýtala aj finančnej správy. Tá od roku 2018 môže informovať o daňových kontrolách a potvrdila, že vo firme aj dve v danom roku prebehli. V jednom prípade aj daniari zistili, že firma má na daniach zaplatiť viac, ako deklarovala, a preto jej daň dorubili.

A aktuálne vo firme prebieha ďalšia kontrola.

Daniarov sme sa spýtali tiež na to, čo hovoria na komunikáciu svojho bývalého elitného funkcionára s M. Kočnerom. „Finančná správa takýmito informáciami nedisponovala a nedisponuje. Ani pred časom medializované informácie nám neboli relevantnými orgánmi potvrdené,“ reagovala Ivana Skokanová.

Dodala tiež, že sa nepotvrdili ani informácie o ovplyvňovaní kontrolórov v prípade Bašternákových firiem.

Nadácia sa na aktuálne zistenia okolo D. Páteka spýtala aj bývalého prezidenta daniarov Františka Imreczeho. Práve za jeho šéfovania D. Pátek kariérne rástol.

SkryťVypnúť reklamu

F. Imrecze na naše otázky reagoval s tým, že nemal „žiadne indície ani dôkazy, že by Pátek ovplyvňoval daňové konania spoločností, v ktorých figurovali Kočner a Bašternák“. „Okrem toho, prvé informácie o nejakých väzbách Páteka na Kočnera sa objavili až po mojom odchode z finančnej správy.“

List daniarom od Kočnera

Aj z dávnejších medializovaných udalostí je však zrejmé, že medzi finančnou správou a M. Kočnerom, respektíve jeho záujmami, sa diali podozrivé zhody náhod.

Napríklad v júni 2016 prekazil práve Kočnerov list poslancom Národnej rady podrobný prieskum u daniarov. Keď im vedenie finančnej správy odkázalo, že v liste ich M. Kočner upozorňuje na „ohrozenie daňového tajomstva“ v súvislosti s otázkami ku kauze Bašternák.

Následne si daniari nechali urobiť analýzu, po ktorej sa už poslanci s citlivými informáciami oboznamovať nemôžu tak ako predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež tesne pred parlamentnými voľbami vo februári 2016 vtedajší premiér Robert Fico (Smer) cez zverejnené doklady, ako aj cez záznam z daňového úradu obvinil opozičného politika I. Matoviča, že fiktívnym predajom svojho podnikania obral štát o vysoké dane. Ako sa však k daňovo citlivým dokladom dostal, R. Fico nekomentoval.

Polícia vyšetrovanie vyzradenia daňového tajomstva v tomto prípade nakoniec prerušila.

M. Kočner je už takmer dva roky väzobne stíhaný a obvinený z viacerých ekonomických trestných činov aj v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zatiaľ je neprávoplatne odsúdený v kauze zmeniek TV Markíza.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (9. 4. 2025)
USD 1.095
AUD 1.807
CZK 25.139
JPY 160.650
CAD 1.551
GBP 0.856
HUF 407.000
PLN 4.269
CHF 0.935
SEK 10.978

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 82 732
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 486
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 220
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 665
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 291
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 377
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Cieľom Európy je dosiahnuť nulové alebo nízke clá.


TASR
Nákladná loď vo východočínskom prístave v Yantai City v provincii Shandong.

Obchodná vojna USA vs. Čína pokračuje.


ČTK
Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková

Do Číny odcestovali aj zástupcovia SARIO.


TASR
Montáž a výroba automobilov Škoda Superb, Škoda Superb Combi a Volkswagen Passat v bratislavskom závode Volkswagen.

Automobilka dodala zákazníkom v priebehu troch mesiacov asi 2,1 milióna áut.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu