BRATISLAVA. Osud novely zákona proti byrokracii schválenej ešte predchádzajúcou vládou je neistý.
Materiál z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu chcelo jeho vtedajšie vedenie na čele s Richardom Rašim kompletne pripraviť pre parlament vytvorený po februárových voľbách.

Argumentoval, že práca na takejto novele je veľmi náročná, keďže sa dotýka asi 50 zákonov, a chceli tak urýchliť jej prijatie novozvolenými poslancami. V otázke jej schválenia pritom neočakával komplikácie.
“Myslíme si, že tento zákon prejde úplne pohodlne, neviem si predstaviť politický subjekt, ktorý by bol proti debyrokratizácii,” vyhlásil ešte v októbri 2019 Raši.
Štyri nové ciele
Aktuálne vedenie úradu reagovalo, že v oblasti boja proti byrokracii bude vychádzať predovšetkým z programového vyhlásenia vlády.
"Stanovili sme si 4 jasné ciele v informatizácii. Jedným z nich sú funkčné služby pre občanov, čo znamená, že sa zameriame na tie služby, ktoré občanom najviac pomôžu. V súvislosti s pripravenou novelou z dielne pána Rašiho je potrebné predovšetkým prehodnotiť a zanalyzovať jej efektívnosť a reálny prínos pre občanov," uviedol úrad pre agentúru SITA.
Ako zároveň dodal, v oblasti odstraňovania byrokracie premieta konkrétne opatrenia aj do legislatívy.
Parlament už napríklad schválil novelu zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva. Tá má znížiť mieru byrokracie v eurofondových projektoch, zjednodušiť vyhlasovanie a úpravu výziev, ako aj zrýchliť čerpanie predovšetkým pri projektoch financovaných z Európskeho sociálneho fondu.
"V budúcnosti plánujeme v boji proti byrokracii napĺňať ciele v súlade s programovým vyhlásením, ako aj podľa výsledkov analýzy existujúcich a navrhovaných riešení tak, aby sme vedeli prispôsobiť konkrétne opatrenia aktuálnym potrebám v spoločnosti," skonštatoval úrad.
Tretia vlna znižovania administratívnej záťaže
Predchádzajúca vláda schválila návrh novely zákona proti byrokracii predloženú Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ešte v decembri minulého roka.
Podľa vtedajšieho vedenia úradu išlo o ďalšie z radu opatrení, ktoré postupne prispievajú k naplneniu princípu „jedenkrát a dosť“. Ten hovorí, že pokiaľ štát už disponuje údajom o občanovi alebo podnikateľskom subjekte, nebude ho viac vyžadovať, ale si ho pre potreby úradného konania získa sám. Účinnosť sa navrhovala od novembra 2020.
V poradí tretia vlna znižovania administratívnej záťaže mala vypustiť povinnosť predkladať kópiu rodného, sobášneho a úmrtného listu, ďalej potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania, potvrdenie o pobyte, ako aj potvrdenie o pridelení IČO.
Zároveň už nemalo byť nutné predkladať ani výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat a potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, nie je v konkurze ani na neho nie je vyhlásený konkurz a potvrdenie, že hospodársky subjekt nie je v likvidácii.
Štát už zrušil povinnosť predkladať listinné výpisy z obchodného registra, živnostenského registra, katastra nehnuteľností, ako aj registra trestov. Ďalej výpisov z registra mimovládnych organizácií, potvrdení o návšteve školy, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom a zdravotnom poistení, nedoplatkoch voči daňovým a colným úradom, ale i potvrdení o dôchodkových a nemocenských dávkach ako povinných príloh v listinnej podobe.