SME

Vojna na malej fakulte STU odkryla dlhodobé neduhy vysokého školstva

Aké medzery odhalil konflikt?

Na stretnutí Správnej rady STU jej predseda Milan Ftáčnik za prítomnosti rektora STU Miroslava Fikara vyzvali dekana Ivana Kotuliaka k odstúpeniu.Na stretnutí Správnej rady STU jej predseda Milan Ftáčnik za prítomnosti rektora STU Miroslava Fikara vyzvali dekana Ivana Kotuliaka k odstúpeniu. (Zdroj: TASR)

Mesiace trvajúci konflikt na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) odhalil všetky možné neduhy slovenského vysokého školstva naraz. Neriešenú potrebu reformy riadenia, financovania aj etických pravidiel.

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. (zdroj: Nadácia Zastavme korupciu)Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Konflikt na menšej bratislavskej fakulte sa vyostril po výmene dekana na prelome rokov. Nový šéf fakulty Ivan Kotuliak zakrátko prijal 18 zamestnancov na pozíciu Výskumný pracovník, čím zrazu nafúkol počet pracovníkov na fakulte o 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od pedagógov sa pri výskumníkoch nevyžaduje výberové konanie, s čím súhlasí aj nový dekan a priznáva, že práve rýchlosť rozšírenia personálnych kapacít bola aj dôvodom, prečo sa rozhodol pre túto formu.

,,Predošlé vedenie fakulty neriešilo rastúce potreby v súvislosti s projektom, do ktorého sa naša univerzita zapojila spolu s Univerzitou Komenského. Riešime 23 projektov za milióny eur, potrebovali sme súrne viac kapacít,“ vysvetľuje Kotuliak.

Faktom ale tiež je, že krátko na to nasledovali voľby do Akademického senátu fakulty. Ide o významný orgán, ktorý kontroluje samotného dekana. A práve pracovníci fakulty o jeho zložení hlasujú.

Kotuliak však odmieta, že by primárnym dôvodom nárazového rozšírenia akademickej obce boli blížiace sa voľby. Podľa dekana išlo len o nešťastné načasovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ten istý projekt, dve práce

No otázniky vzbudzuje aj skladba nových pracovníkov. Je medzi nimi viacero konateľov a zamestnancov firiem, s ktorými sa fakulta uchádzala alebo uchádza o spoločné projekty. Niektoré žiadosti o podporu vyšli, iné nie.

K faktu, že predtým sa to na fakulte v takomto rozsahu nerobilo, nový dekan uvádza, že on je za ,,iný spôsob manažovania peňazí aj ľudských zdrojov“.

Legislatíva nezakazuje univerzitám prijať ľudí s vlastným podnikaním. Problémom sa to však stáva, ak človek pracuje na tom istom projekte ako pracovník fakulty a zároveň ako zástupca komerčnej firmy. Rieši tak ten istý projekt de facto z dvoch stoličiek a vyvstáva potom otázka, či si firma cez univerzitný plat ,,nepreplatí“ aj časť projektu, ktorá je určená na výskum univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy nad kvalitatívnym prínosom takýchto pracovníkov pre fakultu sa ešte stupňujú, ak neučia. Najmä v prípade FIIT, ktorá počtom študentov na pedagógov už dlhodobo presahuje slovenský priemer.

S takýmito výčitkami nesúhlasí Monika Karoliová, ktorá je poverená zastupovaním dekana FIIT. Podľa nej sa väčšina z nových pracovníkov nejakým spôsobom do procesu výučby zapája.

No podľa informácií Nadácie sa zjavne nájdu aj takí, ktorých výskumná činnosť pre fakultu sa zužuje na publikačnú činnosť. Iní majú podľa vedenia fakulty pripravené cvičenia na predmet Dátové štruktúry a algoritmy- aktívne vedú cvičenia alebo zastupujú. No podľa informácií od študentov nie sú v rozvrhoch na daný predmet uvedení.

Tieto nezrovnalosti by mohol riešiť senát fakulty, ten už ale takmer rok nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi novoprijatými výskumnými pracovníkmi je aj spomínaná Karoliová, ktorá v minulosti zastrešovala komunikáciu jedného z bratislavských nákupných centier.

Prepájanie teórie s praxou

Jej pozícia znie ,,poverená zastupovaním dekana v rozsahu kompetencií pre komunikáciu s externým prostredím“.

Karoliová toto spojenie vysvetľuje tým, že potrebnú podmienku 2. stupňa vysokoškolského vzdelania spĺňa, keďže absolvovala štúdium MBA na Vysokej škole manažmentu. Zároveň absolvovala niekoľko IT akadémií, čo je podľa nej plne dostačujúce pre pozíciu výskumného pracovníka.

,,Práve preto, že som si svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti komunikácie za posledný rok doplnila o IT akadémie, viem prepájať tieto dve oblasti,“ doplnila Karoliová s dôrazom, že práve fakulte informačných technológií vždy záležalo na prepájaní teórie s praxou.

SkryťVypnúť reklamu

K rozšíreniu personálu fakulty sa opakovane vyjadril aj rektor STU Miroslav Fikar s tým, že ,,rozhodnutia o personálnych otázkach sú plne v právomoci dekana fakulty a jeho predstavy rozvoja fakulty.“

Dodal ale zároveň, že vedenie univerzity aktuálne finalizuje Etický kódex, ktorý bude striktne určovať aj pravidlá v oblasti konfliktu záujmov. Má teda ,,ošetriť“ aj spomínané prípady zamestnávania konateľov firiem, s ktorými sa fakulta následne uchádza o nenávratné finančné príspevky.

Ozval sa aj minister

Nárazové rozširovanie personálu ale v súčasnosti už riešia aj ďalšie inštitúcie. Pred pár dňami Správna rada STU ako nezávislý kontrolný orgán tvorený ľuďmi z ,,vonku“ na mimoriadnom zasadnutí vyzvala súčasného dekana, aby odstúpil.

Podľa agentúry SITA svoje stanovisko rada odôvodnila tým, že dekan ,,nezvládol riadenie fakulty a svojím konaním poškodzuje meno STU“. Podľa rady dekan nedodržal slovo rektorovi, že nebude hromadne prijímať ľudí, ale navyše nevypísal výberové konania na miesta profesorov, docentov a odborných asistentov, ktorým v júni 2020 končia pracovné zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Ide vôbec o prvú podobnú radikálnu výzvu orgánu akým je správna rada vysokej školy.

K apelu na riešenie situácie na fakulte rektorom sa pridal už aj súčasný minister školstva Branislav Gröhling s tým, že podľa zákona má využívanie akademických slobôd prebiehať v súlade s demokratickými princípmi.

Štipendiá a prepustenie

Spory na fakulte sa ale na prelome rokov vyostrili aj kvôli okolnostiam prepustenia bývalej dekanky Márie Bielikovej.

Po anonymnom podnete, že fakulta vyplácala z platených projektov od firiem študentov cez štipendiá, čím mohla porušiť daňové pravidlá, ale aj zákaz nelegálneho zamestnávania, sa dekan rozhodol pre právnu analýzu a následne na jej základe s Bielikovou okamžite ukončil pracovný pomer.

Fakt, že konal takto rýchlo a rázne skôr ako postúpil podnet na prešetrenie vnútornej kontrole, pripisuje Kotuliak aj nováčikovskej neznalosti pomerov. No tiež faktu, že ako štatutár fakulty má vymedzený čas konať.

SkryťVypnúť reklamu

Bieliková sa v súvislosti s prepustením obrátila už na súd. K téme štipendií uvádza, že ich spôsob vyplácania a spolupráca s komerčnými firmami bola takto nastavená už predošlým vedením fakulty, ktorého súčasťou bol aj súčasný dekan.

„Štipendiá sa nikdy nevyplácali za prácu pre firmy, ako to dekan prezentuje, ale za výskum,“ spresnila Bieliková a dodala, že tak sa to robí bežne vo svete a podobne nastavenie používajú aj iné fakulty a vysoké školy.

Faktom je, že v rámci fakúlt STU neexistoval donedávna jednotný systém. Až po aktuálnej kauze vedenie univerzity stanovilo základné pravidlá.

Späť k voľbám

Celý spor na FIIT bude určite gradovať v najbližších dňoch, v ktorých sa chystajú ďalšie voľby do senátu fakulty.

Tých predošlých – januárových sa nakoniec pod tlakom študentov aj časti pedagógov väčšina novoprijatých pracovníkov nezúčastnila, čo potvrdili Nadácii aj z rektorátu.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby ale nakoniec neboli platné. Kvôli administratívnej chybe – chýbal podpis na prezenčnej listine. Či to bolo podstatné pre výsledok, nevedno, pri vyhlásení výsledkov sa toto bližšie neupresnilo.

Možným marením volieb sa už zaoberá aj polícia. ,,V danej veci v súčasnosti prebieha proces doplnenia trestného oznámenia o podklady a skutočnosti potrebné pre objektívne posúdenie veci,“ opísal Michal Slivka, hovorca policajného prezídia. Následne sa polícia rozhodne, či začne vyšetrovať alebo oznámenie odmietne.

Vec je už aj na Krajskom súde v Bratislave, ktorý má preskúmať zákonnosť rozhodnutia univerzitného senátu o neplatnosti volieb.

Súčasťou žaloby je návrh na neodkladné opatrenie, ktorým by súd dočasne stopol opakovanie voľby, kým nerozhodne o platnosti tej januárovej. Súd však zatiaľ o opatrení nerozhodol.

Nadácia Zastavme korupciu

Ministerka Denisa Saková a súčasný generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako.

Riaditeľ ŽSR vlastní pozemky v susedstve štátnej megainvestície od roku 2014.


a 1 ďalší 37
Súvisiace témy: Nadácia Zastavme korupciu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (22. 5. 2025)
USD 1.132
AUD 1.757
CZK 24.867
JPY 162.760
CAD 1.572
GBP 0.845
HUF 402.050
PLN 4.242
CHF 0.935
SEK 10.845

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 357
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 037
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 167
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 596
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 388
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 116
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 799
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 354
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 993
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 007
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 961
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 979
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 455
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 219
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 807
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 629
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 993
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 007
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 961
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 979
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 455
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 219
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 807
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 629
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťZatvoriť reklamu