BRATISLAVA. Slovensko sa pripojilo k stanovisku ďalších siedmich štátov Európskej únie, ktoré zdôrazňujú význam zemného plynu pri dosiahnutí cieľa klimatickej neutrality do roku 2050.
Energetická a klimatická politika Únie by podľa signatárov mala uznať existenciu národných a regionálnych rozdielov a mala by umožniť implementáciu riešení "šitých na mieru".
Cesta k čistejšej výrobe tepla a elektriny
Prechod založený výlučne na obnoviteľných zdrojoch energie nezohľadňuje potrebu diverzifikovaného energetického mixu v Únii, uvádza sa v materiáli, o ktorom informovali internetové portály euractiv.com a slovgas.sk.
Dokument, ktorý má TASR k dispozícii, podpísalo okrem Slovenska aj Bulharsko, Česká republika, Grécko, Maďarsko, Litva, Poľsko a Rumunsko. Štáty v ňom vyzdvihli úlohu zemného plynu pri prechode na bezuhlíkové technológie.
Infraštruktúra zemného plynu by sa podľa nich mohla v budúcnosti využívať na dopravu biometánu, vodíka, ale aj ďalších plynov.
"Plynárenská infraštruktúra by sa preto mala považovať za jednu z možností trvalo udržateľného a rýchleho prechodu k čistejšej výrobe tepla a elektrickej energie," zdôraznili signatári.
Podpora projektov v oblasti fosílnych palív sa zníži
S postupným zvyšovaním podielu nestálych obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe Únie bude vysoká flexibilita plynárenskej infraštruktúry podľa dokumentu nevyhnutná na efektívnu prevádzku energetických systémov niektorých európskych krajín a regiónov.
Štáty s rozvinutou plynárenskou sieťou sa však obávajú zníženia investícií do tejto infraštruktúry. Koncom minulého roka totiž Európska investičná banka oznámila, že od roku 2021 zníži financovanie projektov v oblasti fosílnych palív.
Obmedzenie financovania plynárenských projektov avizovala aj Európska komisia. Tá chce podporovať iba tie projekty plynovej infraštruktúry, ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľa nulových emisií.
Signatári "pozičného dokumentu" Úloha zemného plynu v klimaticky neutrálnej Európe si myslia, že Únia by mala dodržať zásadu technologickej neutrality.
"Príslušné investície nemôžu byť predmetom diskriminačného zaobchádzania z hľadiska financovania Únie," zdôrazňuje dokument.
Spoločnosti, ktoré prevádzkujú plynárenskú infraštruktúru, by podľa neho mali mať rovnaký prístup k vonkajšiemu kapitálu ako spoločnosti prevádzkujúce elektrické siete.