Debata o zákaze nedeľného predaja rozdelila slovenskú spoločnosť. Čo by jeho zavedenie znamenalo pre obchodníkov i výrobcov a ako by sa s tým vyrovnali spotrebitelia?
INDEX odpovedá na základné otázky o vplyve zatvorených predajní.
V článku nájdete odpovede na otázky:
- Kto prišiel s nápadom zakázať nedeľný predaj?
- Akých predajní sa má zákaz týkať?
- Kto bude zo zatvorených predajní ťažiť?
- Aké sú príplatky za prácu v nedeľu?
- Ako sa nedeľná pauza dotkne pekárov?
- Môže stúpnuť nezamestnanosť?
- Aké tržby majú obchody v nedeľu?
- Kde všade v Európe sú v nedeľu obchody zavreté?
- Ktoré reťazce sú za a ktorú sú proti?
- Ovplyvní to rodinné vzťahy?
1. Kto prišiel s nápadom zakázať nedeľný predaj?
Téma zákazu nie je nová. Naposledy bola na stole pred tromi rokmi, keď sa rozšíril zoznam sviatkov, počas ktorých musia byť predajne zatvorené. Politici, obchodníci i aktivisti však tému z času na čas vytiahli aj predtým.
Koronakríza ukázala, ako by takýto zákaz mohol vyzerať v praxi. Nedeľná pauza patrí medzi opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu pandémie. Obchodníci majú tento deň využiť na sanitáciu predajní a oddych pracovníkov.
Nariadenie neskôr prinieslo otázku, prečo by predajne nemohli ostať zavreté aj po skončení mimoriadnej situácie. Chopili sa jej opoziční poslanci, ktorí predložili dva návrhy na zákaz nedeľného predaja. Za prvým stoja poslanci Ján Podmanický (nezaradený) a Marián Kéry (Smer - SD), druhý predložili kotlebovci.

Zákaz nedeľného predaja ako taký nachádza podporu je aj vo vládnej koalícii. Premiér Igor Matovič vyhlásil, že sa o ňom bude snažiť presvedčiť aj ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý je jeho najväčším odporcom. Zatiaľ v koalícii platí dohoda, že v nedeľu bude zatvorené iba počas trvania koronakrízy.
Parlament sa návrhmi opozičných poslancov bude zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v stredu (3. júna). Podľa Matoviča však plénom neprejdú.