Prvý raz v histórii si Európska únia spoločne požičia stovky miliárd, aby zachránila ekonomiky členských krajín, ktoré v čase pandémie koronavírusu čelia rekordnej recesii.
Ide o 750 miliárd eur, z toho 500 miliárd eur vo forme grantov. Z celkového balíka peňazí by sa Slovensku malo ujsť šesť až osem miliárd eur.

Model, keď si Európska komisia na finančných trhoch požičia peniaze, ktoré cez dotácie posunie jednotlivým vládam, považujú niektoré krajiny za skryté zdieľanie dlhu.
„Nemali by sme skončiť v stave, že peniaze sa minú, a rovnaké krajiny, ktoré doteraz mali desiatky rokov problémy s verejnými financiami, ich budú mať také isté alebo ešte väčšie,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX europoslanec a ekonóm Eugen Jurzyca (kandidoval za stranu SaS).
Čo sa v rozhovore dočítate
- Prečo je potrebné dlh splácať čím skôr?
- Peniaze sú podmienené reformami, ktoré boli často akýmsi slohom, keďže papier znesie všetko. Zmení sa to?
- Kam by malo Slovensko investovať peniaze zo záchranného fondu EÚ?
- Neznížia nové dane, nad ktorých zavedením sa uvažuje, konkurencieschopnosť EÚ?
Európska komisia vyčlenila 750 miliárd eur na boj proti kríze. Ide o peniaze nad rámec sedemročného rozpočtu EÚ, ktorý má tvoriť 1,1 bilióna eur. Neprechádzajú vám zimomriavky po tele, keď si pomyslíte na obrovský dlh, ktorý má slúžiť na ekonomickú obnovu EÚ?
Členské štáty eurozóny si na financovanie vlastného riešenia dosahov krízy berú z finančných trhov dlh, ktorý by mal tvoriť približne desať percent ich HDP. Teraz si nad tento rámec priberie ďalší dlh ešte aj Komisia.
Tieto peniaze, ktoré sa potom vyplatia do ekonomiky, sú síce považované za pomoc, ale v skutočnosti ide o rozloženie nákladov krízy v čase. Je jasné, že to budeme musieť splatiť. Momentálne sa hovorí o tom, že splácanie istiny dlhu by malo začať najskôr v roku 2028, no nemyslím si, že je to dobrý nápad.
Prečo?
Ide o zbytočne dlhý čas. Hospodárska obnova by mala mať tvar písmena V, prípadne menej ostrého V, ktoré sa viac podobá na L, no ráta sa s tým, že rast má prísť už budúci rok.
Základná poučka hovorí, že v dobrých časoch máme splácať dlhy a v zlých časoch si môžeme dlhy o niečo zvýšiť. Ak bude finančná injekcia Komisie fungovať, tak dobré časy by mohli prísť približne o dva roky, teda aj splácanie by malo nastúpiť podľa mňa skôr.