BRATISLAVA. Prevádzkovatelia hazardných hier si budú môcť pre následky pandémie odložiť úhrady odvodov. Termíny úhrady, kde splatnosť bola počas pandémie do účinnosti tejto novely, by sa mali posunúť do konca septembra.
A termíny úhrady odvodov, ktorých splatnosť nastane od účinnosti novely do 31. augusta, sa posúvajú do konca decembra. Odklad úhrady odvodov umožnia všetkým prevádzkovateľom hazardných hier, ale za komerčných podmienok.
To znamená, že za obdobie odkladu budú povinní zaplatiť úrok. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19, ktorú vo štvrtok schválila vláda.
Ministri zároveň schválili aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tejto novele.
Odklad zrejme využijú len tí s absolútnym výpadkom tržieb
Z údajov Úradu pre reguláciu hazardných hier vyplýva, že celkovo by prevádzkovatelia hazardných hier, ktorí platia paušálne odvody, mali za rok 2020 zaplatiť na odvodoch do štátneho rozpočtu takmer 100 mil. eur.

K 30. aprílu mali povinnosť zaplatiť polovicu z tohto predpisu odvodu, teda zhruba 50 mil. eur. No keďže zatvorili prevádzky, skutočne uhradili len 25 mil. eur. Druhú polovicu z predpisu odvodu do štátneho rozpočtu musia zaplatiť do 31. augusta 2020.
Ministerstvo financií predpokladá, že odklad úhrady odvodov využijú len tí prevádzkovatelia hazardných hier, ktorí majú absolútny výpadok tržieb pre zatvorenie prevádzok, v ktorých sa prevádzkujú technické zariadenia a teda platia paušálne odvody.
Firmy, ktoré prevádzkujú hazardné hry a platia percentuálne odvody z pohyblivého základu, teda väčšinou z hernej istiny, odvody doteraz zaplatili v plnej výške, avšak niektorí nie načas.
V ich prípade totiž platí, že nižšia intenzita hrania hazardných hier automaticky znamená nižšiu úhradu odvodu, pričom platenie úroku navyše za obdobie odkladu by im zvyšovalo náklady.
Rezort navrhuje upraviť definíciu dlžníka
Odklad odvodov nebude mať podľa rezortu financií vplyv na rozpočet verejnej správy ani len z pohľadu cash flow na ročnej báze, pretože hraničný termín na úhradu odvodov je koniec roka 2020.
Avšak výpadok príjmov z odvodov nebude žiadny za predpokladu, že všetci prevádzkovatelia hazardných hier budú schopní uhradiť odvod v plnej výške a žiaden prevádzkovateľ nepodá návrh na vyhlásenie konkurzu.
Rezort financií tiež navrhuje upraviť vymedzenie dlžníka v prípade odkladu splácania úveru malému alebo strednému podnikateľovi. Priamo v zákone sa stanovuje počet zamestnancov a finančné ukazovatele, ktoré musí dlžník ako malý podnikateľ splniť na umožnenie odkladu splácania úveru.

"Právnické osoby - podnikatelia, ktorí požiadali o odklad splácania úveru podľa znenia zákona platného do účinnosti tohto zákona a odklad im nebol povolený z dôvodu, že nespĺňali definíciu dlžníka, môžu o odklad požiadať opätovne," uviedlo ministerstvo financií.
Obmedzenie možnosti požiadať o odklad splácania toho istého úveru počas obdobia pandémie sa na nich totiž nevzťahuje.
"Dôvodom je, že do nadobudnutia účinnosti novonavrhovanej úpravy definície dlžníka v ich prípade nešlo o dlžníkov podľa tohto zákona, pričom navrhované nové vymedzenie dlžníka je širšie ako obsahuje doterajšia právna úprava," objasňuje ministerstvo.
Zmeniť sa má aj právna forma záruky z bankovej záruky podľa Obchodného zákonníka na všeobecné ručenie v prípade finančnej pomoci malým, stredným a veľkým podnikom v podobe záruk za úvery poskytované prostredníctvom komerčných bánk.
Podľa rezortu financií to umožní, aby banka v prípade realizácie záruky mohla následne vymáhať celý rozsah pohľadávky voči dlžníkovi vrátane pohľadávky poskytovateľa pomoci.
"Výťažok z vymáhania sa bude deliť proporcionálne podľa podielu prevzatého rizika tak, ako to predpokladá pripravená schéma štátnej pomoci," dodalo ministerstvo.
Ďalšie schválenia vlády SR
- Majitelia obchodov či reštaurácií, ktorí museli pre aktuálnu koronakrízu zatvoriť alebo významne obmedziť svoju činnosť, sa dočkajú pomoci štátu pri platení nájomného. Vláda totiž vo štvrtok schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Kabinet taktiež odsúhlasil, aby sa o materiáli rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.
- Desaťtisíce rodičov, ktorí sa od začiatku júna rozhodli neposlať svoje dieťa do jaslí, škôlok a škôl pre obavu o ich zdravie alebo pre nedostatočnú kapacitu predškolských zariadení, budú mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Na ošetrovné majú mať v júni nárok aj tí rodičia, ktorí neumiestnili svoje dieťa alebo príbuznú osobu v zariadení sociálnych služieb poskytujúcom sociálnu službu ambulantnou alebo pobytovou formou.
- Vláda pridelila úlohy a kompetencie novému Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v súvislosti so zánikom Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Vyplýva to z materiálu z dielne vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorý vo štvrtok schválil vládny kabinet.
- V minulom roku bola na Slovensku poskytnutá štátna pomoc v celkovej výške 607,14 mil. eur. Z toho z národných zdrojov išlo 432,56 mil. eur a zo zdrojov Európskej únie 174,58 mil. eur. Celková výška štátnej pomoci sa medziročne zvýšila o 143,66 mil. eur, čo predstavuje nárast o 31 %. Podiel poskytnutej štátnej pomoci na HDP bol vlani 0,64 %. Uvádza sa to v Správe o poskytnutej štátnej pomoci v Slovenskej republike za rok 2019 vypracovanej Protimonopolným úradom SR, ktorú vo štvrtok schválila vláda.
- Vláda na štvrtkovom zasadnutí schválila podmienky na podporu udržania zamestnanosti v materských školách v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov. Návrh bude financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Ľudské zdroje na roky 2014 - 2020 a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu.
- Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov sa čiastočne uvoľní, dôvodom je ich lepšia dostupnosť. Vyplýva to z návrhu noviel zákonov k mimoriadnym opatreniam súvisiacim so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19, ktorý vo štvrtok schválil kabinet. S filtračnými tvárovými polmaskami FFP2 bez vydychovacieho ventilu tak už bude možné obchodovať.
- Slovenský podnikateľský sektor a slovenská ekonomika čelia pre pandémiu koronavírusu rozpadu dodávateľsko-odberateľského reťazca a prepadu daňových a odvodových príjmov do rozpočtu verejnej správy. Konštatuje sa to v Správe o stave podnikateľského prostredia v SR, ktorú vo štvrtok schválila vláda. Tento vývoj negatívne poznačí stav slovenskej ekonomiky v roku 2020 a prinajmenšom aj prvý polrok 2021.
- Národný program rozvoja starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami v SR za minulý rok dostal z vyčlenených finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na plnenie akčného plánu 137.000 eur. Vyplýva to z Hodnotiacej správy o plnení aktivít vyplývajúcich z akčného plánu Národného programu rozvoja starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami v Slovenskej republike za rok 2019 z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý vo štvrtok vzala na vedomie vláda SR.
- Centralizácia agendy regionálneho rozvoja a eurofondov prejde na nové Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI). Cieľom je zlepšenie koordinácie regionálneho rozvoja a optimalizácie implementačnej štruktúry riadenia eurofondov, ako aj posilnenie princípov transparentnosti, efektívnosti, hospodárnosti, účelnosti a výsledkovej orientácie, na ktoré kladie dôraz aj Európska komisia. Vyplýva to z návrhu na zmenu niektorých uznesení vlády SR a určenie úloh v pôsobnosti ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v súvislosti so zánikom Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), zriadením nového ministerstva a zmenou kompetencií Úradu vlády SR. Vláda schválila materiál vo štvrtok na návrh vicepremiérky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí).
- V minulom roku na Slovensku porušilo 758 zamestnávateľov zákaz nelegálneho zamestnávania tým, že u nich pracovalo "načierno" 1617 ľudí. Počet nelegálne zamestnaných osôb medziročne klesol o 853. Vyplýva to z informatívnej správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za minulý rok, ktorú vzala na vedomie vláda.
- Mladým lekárom a ďalším zdravotníckym pracovníkom sa bude aj naďalej započítavať prax na oddeleniach nemocníc. Vláda totiž schválila novelu zákona, ktorá ruší dočasné pozastavenie ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. To bolo prijaté v rámci balíka opatrení súvisiacich s pandémiou ochorenia Covid-19. "Ďalšie vzdelávanie zdravotníkov sa tak bude môcť realizovať rovnako ako pred vypuknutím pandémie Covid-19 a, samozrejme, v súlade s dodržiavaním príslušných epidemiologických opatrení," uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.