Rozbehnúť podnikanie je náročné a riskantné aj v prostredí ekonomického rozmachu. Spustiť ho však v čase, keď pre koronavírusovú pandémiu je ekonomika utlmená a obyvateľstvo sa sociálne dištancuje, to platí dvojnásobne. S akou podporou štátu môže počítať začínajúca firma?

Štát sa snaží formou finančnej i nefinančnej pomoci zmierniť ekonomické dôsledky pandémie, no tieto opatrenia nie sú určené pre nové firmy.
Podmienkou príspevkov na udržanie zamestnanosti a pri poklese tržieb je, že žiadateľ začal podnikať najneskôr 1. februára tohto roka.
Kým teda vláda nepríde so špecificky zameranou podporou, začínajúci podnikatelia môžu využiť len dávnejšie zavedené schémy. INDEX sumarizuje tie najdostupnejšie.
V dvoch splátkach
Najbežnejším príspevkom pre nových podnikateľov – samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), teda živnostníkov, autorov či advokátov – je príspevok na začatie samostatne zárobkovej činnosti.
Zastrešuje ho Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Neprideľuje sa automaticky. Základnou podmienkou je, že žiadateľ musí byť aspoň tri mesiace evidovaný na úrade práce. Okrem toho sa musí zaviazať, že bude podnikať najmenej tri roky.
Výška príspevku sa odvíja od ukazovateľa celkovej ceny práce, regiónu žiadateľa a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v jeho okrese.
Napríklad v Bratislavskom kraji je na rok 2020 maximálna výška príspevku pre jedného živnostníka stanovená na takmer 3 600 eur.