Prístroj veľkosti nočného stolíka s tichým bzučaním pristúpi k posteli a z valca na jeho vrchu na okamih zasvieti modré svetlo. Potom sa pohne k skrini, kde spraví to isté, a postupne tak prejde celú miestnosť. Napokon spokojne zapípa a vycúva z dverí. Dezinfekčný robot UVD si práve „odškrtol“ ďalšiu položku v pracovnom zozname.

Ako napovedá jeho názov, UVD využíva ultrafialové svetlo (UV-C). V priebehu desiatich minút zlikviduje 99,99 percenta mikroorganizmov v miestnosti – v ovzduší, na podlahe, na povrchu nábytku.
Z bezpečnostných dôvodov musí byť miestnosť počas dezinfekcie prázdna. Keď do nej niekto vstúpi, robot sa automaticky vypne. „UVD je doplnkové zariadenie, ktoré pomáha upratovačkám,“ hovorí Claus Risager, šéf holandskej spoločnosti Blue Ocean Robotics, ktorá dezinfekčný robot vyrába.
„Vďaka“ pandémii Covidu-19 si firma nedávno pripísala na konto veľkú zákazku. Čínske nemocnice si objednali dvetisíc robotov UVD. Prvé z nich nasadili vo Wu-chane, odkiaľ sa ochorenie spôsobené novým koronavírusom rozšírilo do celého sveta.
Na porovnanie, za celý rok 2018 sa celosvetovo predalo 5 100 medicínskych robotov, uvádza Medzinárodná robotická federácia (International Federation of Robotics – IFR). S tým, že očakáva prudký rozmach tohto segmentu.
“Dezinfekčným robotom zrejme človek závidieť nebude, ich „kolegovia“ z automobiliek vyvolávajú obavy zo straty pracovných miest.
„
Roboty sú už dnes súčasťou mnohých fabrík a podnikov, čoraz viac prenikajú i do domácností. Ale kým aparátom typu UVD zrejme žiadny človek závidieť nebude, ich „kolegovia“ z automobiliek a logistických centier vyvolávajú obavy zo straty pracovných miest.
A nejde len o výrobné závody. Roboty nie sú len z plastu a kovu. Softvér a umelá inteligencia (artifical intelligence – AI) intenzívne posúva automatizáciu aj do kancelárií a sfér bielych golierov.