
V poslednej polovici dekády produkuje textilný priemysel sto miliárd kusov oblečenia ročne, čo predstavuje zhruba 14 nových vecí pre každého človeka na planéte.
Ak by textilný biznis rástol naďalej takým šialeným tempom ako doteraz, bude o tridsať rokov zodpovedný za štvrtinu emisií skleníkových plynov.
Textilné odvetvie je dlhodobo hnané obrovskou spotrebou a túžbou ľudí po módnych novinkách bez ohľadu na kvalitu – podstatná je cena. Systém je natoľko absurdný, že napríklad už v čase letných horúčav sú v obchodoch nové kabáty na jeseň a v zime zasa tričká na sezónu, ktorá sa reálne začína o niekoľko mesiacov.
Trend takzvanej rýchlej módy (fast fashion) spôsobil, že ide o jediný sektor ekonomiky, ktorý dvadsať rokov nepretržite rástol (pribrzdil len v roku 2008), nezažil väčšiu krízu a čoraz výraznejšie sa podpisuje pod klimatické zmeny.
Zdá sa, že až pandémia nového koronavírusu narušila logiku doterajšieho ekonomického modelu. Niektoré značky sa už rozhodli spomaliť a prehodnotiť priority.
Cirkus módnych prehliadok
Výrobcovia luxusnej módy Gucci a Saint Laurent sa rozhodli obmedziť kolotoč módnych prehliadok, fashion víkendov a prezentácií mimosezónnych kolekcií. Po novom budú organizovať už len dve hlavné kolekcie – na jar a na jeseň.