Univerzitná nemocnica v Bratislave (UNB) vyhlásila štyri dni pred parlamentnými voľbami súťaž na výmenu výťahov.
Prihlásil sa do nej jediný uchádzač. Tendru predchádzal podozrivý prieskum trhu.
Do tendra sa zapojila iba firma R+S Service. Tá žije prevažne zo štátnych zákaziek. Od roku 2016, keď jej výrazne stúpli tržby, od nej štát nakúpil za viac ako tri milióny eur. Jej príjmy za posledné štyri roky pritom boli 3,6 milióna eur.
„Váš záver nie je pravdivý. Naša spoločnosť poskytuje svoje služby i subjektom mimo verejného sektora,“ reagoval jeden z konateľov.
Nárast tržieb po roku 2016 vysvetľuje tým, že v ňom rozšírili portfólio služieb o dodávku a montáž výťahov. „Pred rokom 2016 sme sa orientovali väčšinou len na servis.“
Firma R+S service dostala od UNB zákazku aj v januári. Za 800-tisíc eur bude rekonštruovať výťahy v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda. Aj vtedy bola v súťaži sama.
Nemocnica v súťažných dokumentoch obhajuje prijatie ponuky tým, že výťahy sú v havarijnom stave a rekonštrukcia neznesie odklad. Sama však súťaž na výťahy už raz zrušila. Tá bola prvýkrát vyhlásená v lete 2019.
R+S service podľa centrálneho registra uzavrela len so štátom za posledné štyri roky jedenásť zmlúv. Podľa Finstatu má päť - deväť zamestnancov. Ako teda stíha plniť všetky zákazky, ktoré často obsahujú aj následný servis a pravidelné kontroly?
„Niektoré činnosti sú zabezpečované dodávateľsky,“ vysvetľuje konateľ Vojtech Stanek. Fakt, že R+S Service posúva niektoré časti zákazky subdodávateľom, môže mať vplyv aj na cenu.
Pochybný prieskum trhu
Samotnej súťaži predchádzal prieskum trhu, ktorý naznačuje, že záujemcov o zákazku mohlo byť viac. Cieľom prieskumu bolo stanoviť odhadovanú cenu zákazky.
Keď sa nadácia nemocnice spýtala na cenové ponuky, ktoré v rámci prieskumu trhu dostala, dozvedela sa len to, že oslovené boli tri firmy. Na nemocnicu sa preto obrátila opakovane.
„V rámci prieskumu trhu boli oslovené tri hospodárske subjekty, ponuku predložili dva z nich,“ odpovedala nemocnica na druhýkrát s tým, že ponuky sa vyšplhali na 513-tisíc a 542-tisíc eur.
Nadácia však má k dispozícii aj komunikáciu nemocnice s treťou firmou – Treva výťahy. Tá by výťahy vedela vymeniť za 314-tisíc eur. Nemocnica túto ponuku najskôr zamlčala. Priznala ju, až keď sa dozvedela, že nadácia o nej vie.
Prečo teda najlacnejšiu ponuku odignorovala? „Predmetná cenová ponuka bola podhodnotená,“ vysvetľuje Renáta Vandriaková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice.

Ak štát pri nákupe pochybuje o ponúknutej cene, mal by s firmou ďalej komunikovať a dožadovať sa záruky, že je schopná tovar alebo služby za sľúbenú cenu dodať. Nemocnica však v komunikácii s firmou žiadne pochybnosti o ponúkanej cene neprejavila. Pre nadáciu to uviedol konateľ firmy Martin Vavro.
„Za rok 2019 máme obrat cez štyri milióny eur a za sebou niekoľko stoviek realizácií výťahov, napríklad aj v nemocniciach. Vzhľadom na túto skutočnosť máme lepšie ceny komponentov od dodávateľov a tým aj lepšiu finálnu cenu,“ vysvetľuje Vavro výrazne nižšiu cenovú ponuku a dodáva, že konkurenčné ponuky sú výrazne nadhodnotené.
Náhle obstarávanie štyri dni pred voľbami
Keďže na predloženú ponuku v rámci prieskumu trhu Vavro nedostal odpoveď, v januári podľa vlastných slov volal zástupcovi nemocnice.
„Bolo mi povedané, že treba počkať na novú vládu, že je to na ministerstve.“
Nemocnica však napriek tomu štyri dni pred parlamentnými voľbami verejné obstarávanie napokon vyhlásila.
„Na skorší termín obstarávania nikto nebol upozornený a pravdu povediac sme si to nevšimli,” povedal Vavro. A tak sa okrem R+S service neprihlásil nikto iný.
Ponuku vyhodnocujú už dva mesiace
Nadácia sa nemocnice spýtala, či si myslia, že sa mohli dostať aj k lepšej cenovej ponuke. „UNB postupovala hospodárne a v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.“ reagovala riaditeľka.
Súťaž s jedinou predloženou ponukou však doteraz neukončila. „Predmetná ponuka je v štádiu vyhodnocovania, preto nie je možné konštatovať úspešnosť daného uchádzača,“ tvrdí UNB a dodáva, že z rovnakého dôvodu nemôže informovať ani o cenovej ponuke jediného uchádzača.
Ponuka bola otvorená 1. apríla 2020. Čo na nej UNB vyhodnocuje viac ako dva mesiace, nevedno. Nadácia bude o prípade informovať Úrad pre verejné obstarávanie.
Predchádzajúce firmy skončili pochybne
Konatelia firmy R+S Service spolu podnikali už v minulosti. Mali firmy A&V Trading, A & V Real Estate a OFFICE CENTRUM.
Tie zanikli zlúčením. Nástupnícke firmy sa postupne zlučovali s ďalšími firmami. Reťazce končili vo firmách JUVENUS a RELCO napísaných na Francúza menom Amélio Malva Laurent Bilot – Magé.
Takýmto spôsobom sa často likvidovali firmy s daňovými dlhmi alebo firmy, ktorých činnosť vyšetrovala polícia. „Tento postup sme zvolili, lebo je finančne i administratívne menej náročný,“ reagoval na otázku o likvidácii starých firiem konateľ Stanek.
Verejné obstarávanie na Slovensku kontrolujeme vďaka podpore z Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.