Hoci mnoho krajín, rovnako ako Slovensko, postupne opäť otvára okrem hraníc aj reštaurácie, hotely či turistické atrakcie, tohtoročná letná dovolenka sa od tých minulých bude odlišovať.
Viaceré opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu koronavírusu, už zrejme v letných mesiacoch platiť nebudú, iné sa práve v turistických rezortoch zavádzajú.
Rúška môžu byť naďalej povinné napríklad v mestskej hromadnej doprave, v obchodoch alebo vo vnútorných priestoroch rôznych atrakcií. V platnosti pravdepodobne zostane aj povinnosť dodržiavať od cudzích dovolenkárov patričné rozstupy.
Na jednej strane to môže byť výhoda, keďže na plážach či pri bazénoch by sa ľudia nemali tlačiť hlava na hlave. Na druhej strane sa môže stať, že pobyt pri mori či v múzeu bude obmedzený časovo alebo počtom ľudí a neujde sa na každého.
Každá krajina vlastné pravidlá
"Každá krajina vytvára vlastný systém podmienok na vstup a pobyt turistov z krajín, ktoré úspešne zvládajú mimoriadnu situáciu a kam patrí aj Slovensko," skonštatoval Tomáš Lazarov, obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour.
Venujú sa podľa neho nastaveniam jednotlivých procesov, ako sú vstup do krajiny, transfer do ubytovacieho zariadenia, check-in v hoteloch, zabezpečovanie všetkých služieb v priebehu pobytu až po odlet. "Prebiehajú intenzívne špeciálne školenia personálu a vytvárajú sa protokoly na každú činnosť v rámci letísk a hotelov," dodal Lazarov.
Veľa nejasností
Hoci dovolenkové rezorty sa už pripravujú na príchod letných hostí, veľa vecí zostáva nejasných. České cestovné kancelárie Alexandria, Exim Tour a Fischer sa napríklad na konci mája rozhodli zrušiť všetky zájazdy na leto. Dôvodom majú byť výrazné zmeny podmienok v destináciách, ktoré ovplyvnia kvalitu dovoleniek, napísal webový portál Českej televízie.
Kapacity hotelov budú znížené a obmedzené môžu byť aj poskytované služby – stravovacie aj animačné. Nie sú jasné ani pravidlá, čo sa stane, ak sa niekto z dovolenkárov nakazí koronavírusom.
"V hoteloch by mali byť vyhradené izby, ale miestne orgány by mohli rozhodnúť aj o umiestnení do štátnej karantény," skonštatoval marketingový riaditeľ cestovky Alexanria Petr Šatný.
Nová ponuka zájazdov
Cestovka mala na leto predaných asi 30-tisíc zájazdov, ktoré zrušila. Od júna postupne odštartovala predaj nových dovoleniek do vybraných krajín a hotelov, ktoré sa budú čo najviac približovať predkoronovým podmienkam.

Cestovná kancelária Fischer sa rozhodla, že ak zákazník bude chcieť vycestovať na pôvodne vybrané miesto a podmienky to umožnia, zájazd mu zabezpečí. Novú dovolenkovú ponuku predstavila po tom, ako v úvode júna česká vláda určila presné pravidlá cestovania do jednotlivých destinácií.
Krajiny rozdelila na tri skupiny, podľa rizika nákazy. Do zelených (bezpečných) a oranžových (krajiny so stredným rizikom) môžu Česi cestovať bez obmedzenia pri spiatočnom návrate. Pri dovolenke v krajine z červenej skupiny sa českí dovolenkári musia pri návrate domov preukázať negatívnym testom.
Zmena destinácie alebo termínu
Slovenské cestovné kancelárie sa zatiaľ českými kolegami neinšpirovali a k rušeniu letných dovoleniek hromadne nepristúpili. Zájazdy umožňujú klientom posunúť na neskorší termín v tomto roku, prípadne do budúcoročnej sezóny. Prípadne môžu zmeniť destináciu, za inú zahraničnú alebo za Slovensko.
"Všetky zájazdy mimo SR, ktoré majú dátum odletu, resp. odchodu po prvom júli, budeme, zatiaľ, riadne a podľa plánu realizovať," informuje na webovej stránke jedna z najväčších cestových kancelárií Satur. Reagovať bude na situáciu, pričom klient so zaplatenou dovolenkou v letných termínoch môže dostať bezplatnú možnosť zmeny termínu alebo iný zájazd, resp. voucher.
Zrušiť zájazd môže zákazník za poplatok vo výške skutočne vzniknutých nákladov. "Ak odstúpi od zmluvy v lehote 46 dní a viac pred termínom začatia zájazdu, zaplatí skutočne vzniknuté náklady, najmenej však 25 percent z ceny zájazdu," uvádza Satur. Ak by sa rozhodol odstúpiť od zmluvy len päť a menej dní pred začiatkom dovolenky, musí uhradiť plnú cenu.