FRANKFURT NAD MOHANOM. Vládne programy dotácie miezd, ktoré chránili domácnosti v eurozóne pred veľkými stratami príjmu počas blokád spojených s pandémiou nového koronavírusu, sa v súčasnosti rýchlo vytrácajú.
Ukázala to v stredu štúdia Európskej centrálnej banky (ECB).
Firmy v regióne mohli vďaka rôznym vládnym iniciatívam na podporu zamestnanosti dočasne skrátiť pracovný čas v období blokád.
Pomoc ochránila 15 percent príjmov
Vlády v rámci tzv. kurzarbeitu vyplácali zamestnancom väčšinu ujdenej mzdy výmenou za udržanie pracovných miest.
Bez takýchto opatrení by domácnosti v menovom bloku stratili 22 percent svojich príjmov z práce v čase, keď blokády vrcholili, uviedla ECB, podľa ktorej tak v skutočnosti prišli len o 7 percent príjmov.
Po ukončení blokád sa ukazuje, že strata čistého príjmu z práce by sa mohla znížiť na 3 percentá. Výhody z krátkej pracovnej doby sa pritom rýchlo vytrácajú, dodala ECB.
Banka v správe konštatuje, že kľúčovým dôvodom, prečo v apríli vzrástla nezamestnanosť v eurozóne len na 7,3 percenta, čo bola polovica z jej úrovne v USA, bol fakt, že vyše 35 miliónov pracovníkov v piatich najväčších ekonomikách eurozóny malo skrátený pracovný čas.
Kurzarbeit pomohol pred desiatimi rokmi

Systém kurzarbeitu, ktorý Nemecku umožnil dostať sa v roku 2009 z recesie rýchlejšie ako väčšina ostatných ekonomík, pomáha udržať pracovné miesta, kúpnu silu domácností a podnikové marže, čím urýchľuje akékoľvek oživenie hospodárstva.
"Zníženie neistoty v otázke príjmov domácností je ďalším kanálom, prostredníctvom ktorého môže politika pomôcť zmierniť nepriaznivé účinky pandémie nového koronavírusu na výdavky domácností," dodala ECB.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?