BRATISLAVA. Slovensko si stanovilo hlavné priority pri čerpaní európskych peňazí z Viacročného finančného rámca 2021 - 2027 a z Nástroja EÚ pre budúce generácie (NEÚBG). Vláda ich schválila v stredu.
Prioritou Slovenska podľa materiálu z dielne rezortu diplomacie a rezortu financií je mať priaznivé, na mieru šité a flexibilné podmienky politiky súdržnosti a rozvoja vidieka z eurofondov.
Reálne potreby krajiny
Vláda preto nesúhlasí so zvýšením národného spolufinancovania projektov pre menej rozvinuté regióny, čiže všetky okrem Bratislavského kraja, z 15 na 30 percent.
"Pre SR je tiež osobitne dôležité nastavenie oprávnených aktivít (reforiem a investícií) z NEÚBG - čo sa bude dať z týchto nástrojov financovať a počas akého dlhého času, aby to odrážalo reálne potreby SR," píše sa v materiáli.
Flexibilita v čerpaní eurofondov
Vzhľadom na objem peňazí, ktoré bude môcť Slovensko pravdepodobne čerpať z NEÚBG (približne osem miliárd eur), je podľa vlády nevyhnutné, aby podmienky vrátane možnosti predĺženia doby čerpania boli čo najflexibilnejšie.
Slovensko teda bude presadzovať predĺženie lehoty na zaviazanie zdrojov z fondu pre budúce generácie.
Slovensko súhlasí s návrhom EÚ
Vláda tiež deklaruje, že Slovensko súhlasí s objemom Viacročného finančného rámca aj NEÚBG, ktorý navrhla Európska komisia.
Navrhovaný objem 1,1 bilióna eur pre Viacročný finančný rámec a 750 miliárd eur pre NEÚBG považuje vláda za primerane ambiciózny a odrážajúci potrebu obnovy európskeho hospodárstva zasiahnutého pandémiou ochorenia COVID-19.
Proti zníženiu rozpočtu na poľnohospodárstvo
Slovensko nepodporí navrhované výrazné zníženie rozpočtu Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu, ich objemy chce zachovať na úrovni súčasného programovacieho obdobia 2014 - 2020.

Vláda chce pozornosť EÚ upriamiť aj na rabaty a nové vlastné zdroje.
"Brexit dáva výnimočnú príležitosť, aby sa EÚ zbavila všetkých rabatov a výnimiek v prospech niekoľkých najrozvinutejších členských štátov. "SR podporuje myšlienku zavedenia nových vlastných zdrojov ako primárneho spôsobu splácania úveru EÚ na financovanie NEÚBG najneskôr od roku 2028," napísali v materiáli.