BRATISLAVA. Celkové tržby chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku klesli v prvom štvrťroku tohto roku o 6,5 percenta na 2,366 mld. eur.
Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR pritom tento výsledok s ohľadom na krízu spojenú s koronavírusom, začínajúcu recesiu ako aj zníženie objednávok, považuje za pomerne priaznivý.
"Napriek náročným časom, ktoré pandémia priniesla, preukázal slovenský chemický a farmaceutický priemysel v čase koronakrízy dostatočnú silu, rýchlosť a solidaritu pri zabezpečovaní nevyhnutných ochranných prostriedkov pre obyvateľov Slovenska. Dôkazom toho je prispôsobenie jednotlivých výrob našich členských spoločností na výrobu ochranných rúšok, ochranných odevov a dezinfekcie," uviedol prezident zväzu Roman Karlubík.
V odvetví výroby mydiel, pracích, čistiacich a parfumových prostriedkov zaznamenal zväz výrazný nárast tržieb, o asi 20 percent, čo má súvis s vysokým dopytom po týchto produktoch v čase pandémie. Stúpol aj predaj vo farmaceutickom odvetví o 6,6 percenta a aj v odvetví náterových látok o 5,8 percenta. "Naopak, rapídne klesla výroba umelých vlákien (- 37,5%). Pokles nastal aj v odvetví výroby výrobkov z gumy a plastov (- 7%), keďže tento sektor je úzko naviazaný na automobilový priemysel,“ objasnil Karlubík.
Medziročne zanikli v odvetví štyri podniky. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia štyri spoločnosti.
Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v prvom kvartáli aktuálneho roka 51 podnikov, výrobe farmaceutických výrobkov a prípravkov sa venuje 15 firiem a výrobe výrobkov z gumy a plastov 223 spoločností. Zamestnanosť sa v uvedenom období znížila o 1,6 percentuálneho bodu. "Celkovo pracuje v chemickom a farmaceutickom priemysle 43 710 zamestnancov. Prepúšťalo sa najmä vo výrobe umelých vlákien, kde sa počet pracovníkov znížil takmer na polovicu, z približne 800 na 400,“ priblížil prezident zväzu.
Súčasný stav chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku je podľa neho poznačený dôsledkami pandémie koronavírusu, ktorá mala za následok pokles spotreby, výroby a dodávok materiálu predovšetkým z ázijských trhov.
Podniky, zamestnávateľov i zamestnancov, pritom čaká náročné pokrízové obdobie.
"Bude absolútne nevyhnutné, aby sme všetci spolu jednotne postupovali pri tvorbe novej legislatívy, ako aj pri čerpaní podporných finančných prostriedkov Európskej únie tak, aby sme zvládli očakávanú prestavbu jej priemyslu," skonštatoval Karlubík.