Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
NEW YORK. V prípade najhoršieho scenára vývoja ekonomiky USA, ktorú poškodzuje pandémia koronavírusu, by 34 najväčších amerických bánk mohlo dohromady utrpieť straty v sume zhruba 700 miliárd USD.
Uviedol to americký federálny rezervný systém (Fed).
S cieľom posilniť banky im preto Fed prikázal pozastaviť spätné odkupovanie akcií a obmedziť vyplácanie dividend do 30. septembra.
Najhorší scenár Fed-u, ktorý ráta s dvojitou recesiou, by znamenal, že približne štvrtina najväčších amerických bánk by nedodržala požiadavku minimálnej kapitálovej primeranosti.
Hoci straty najväčších amerických bánk by boli astronomické, podľa stresového testovania Fed-u všetky prežijú.
Šéf centrálnej banky USA Jerome Powell v uplynulých týždňoch povedal, že americké banky sú vo všeobecnosti v oveľa lepšej forme, ako boli počas finančnej krízy v rokoch 2007-2008.
Od zintenzívnenia pandémie koronavírusu v polovici marca Fed nakúpil dlhopisy a cenné papiere založené na hypotékach za zhruba 2,1 bilióna USD.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?