BRATISLAVA. Desať najväčších slovenských personálnych agentúr našlo vlani firmám viac ako 6600 zamestnancov, najväčšie agentúry dočasného zamestnávania zasa našli prácu viac ako 33-tisíc ľuďom.
Vyplýva to z analýzy, ktorú pripravila redakcia anglických novín The Slovak Spectator v spolupráci s analytickým webom FinStat.sk. Je súčasťou pravidelnej ročenky Career & Employment Guide.
Silná prvá trojica
Pozíciu najväčšej spoločnosti v oblasti ľudských zdrojov za rok 2019 obhájila spoločnosť Manuvia, líder vlaňajšieho rebríčka.
Manuvia v minulom roku cez personálny lízing zamestnávala takmer 11-tisíc ľudí, čo bolo najviac všetkých slovenských agentúr. Okrem toho v rokoch 2016 až 2018 dosiahla najvyššie tržby a mala najviac kmeňových zamestnancov.
Druhou najsilnejšou HR firmou sa stala ManpowerGroup Slovensko, nasledovaná spoločnosťou Index Nosluš, ktorá zasa v tomto sektore biznisu dosiahla najvyšší priemerný čistý zisk (v rokoch 2016 až 2018).
Pri tvorbe rebríčka sa posudzovalo päť kritérií: priemerný počet zamestnancov, celkový počet obsadených pozícií, celkový počet ľudí pracujúcich pre firmu ako agentúrni zamestnanci, priemerné tržby a priemerný čistý zisk v rokoch 2016 až 2018.
ManpowerGroup Slovensko vedie rebríček personálnych agentúr v počte obsadených pozícií v kategórii agentúrnych zamestnancov. Celkovo obsadila do kmeňového stavu – teda nie dočasne – takmer tritisíc ľudí. Väčšina z nich pracuje pre slovenskú automobilku Jaguar Land Rover.
Trh práce sa zmení
Miera nezamestnanosti dosiahla v minulom roku historické minimum, keď sa dostala v priemere na 6,11 percenta. Úrady práce evidovali najnižšie počty ľudí bez práce od roku 1993.
Na sklonku prvého kvartálu tohto roka sa však začalo globálne šíriť nákaza Covid-19, ktorá pomohla uvrhnúť svetovú ekonomiku do hlbokej krízy. Okrem toho vlády po celej planéte (vrátane slovenskej) zaviedli reštriktívne opatrenia, ktoré na určitý čas uspali ekonomický život krajín.
Aj z toho dôvodu začali firmy zvažovať personálne škrty. Slovenská vláda síce poskytuje príspevky na mzdy zamestnancov (v rámci takzvaného kurzarbeitu), no firmy aj tak šetria a plánujú prepúšťať.
Nájsť si preto prácu môže byť v nasledujúcich mesiacoch náročnejšie. „Ľudia si musia uvedomiť, že budú čeliť konkurencii a na pracovný pohovor sa pripravovať o to dôkladnejšie,“ mieni riaditeľ Grafton Recruitment Miroslav Garaj.
Koronavírus podľa odborníkov vplýva aj pracovné návyky ľudí. Zmeniť sa má napríklad práca v open space kanceláriách, ale aj pracovný život ľudí, ktorí pracujú v bankách, telekomunikačných operátoroch a call centrách.