BRATISLAVA. Pozemkové úpravy a zadržiavanie vody v krajine sú v súčasnosti veľkou výzvou, tvrdí štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Martin Fecko (OĽaNO).
Rezort preto opäť pripravil návrh novely zákona o pozemkových úpravách, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová pred trištvrte rokom vrátila a Národná rada neprelomila jej veto.
"Vraciame sa k nemu späť, pretože boli tam aj dobré veci," informoval vo štvrtok Fecko na tlačovej besede k sto dňom nového vedenia ministerstva.
Prezidentka mala k novele výhrady
Jednou z hlavných výhrad hlavy štátu v pôvodnom návrhu novely podľa rezortného štátneho tajomníka bolo to, že po pozemkových úpravách majú pokračovať zmluvy, ktoré boli dovtedy uzavreté na tieto pozemky.

"Keďže pozemkové úpravy vytvárajú nový právny stav a stávate sa vlastníkom, predsa nemôžete pokračovať v starých zmluvách, keď ste boli v desatinovom podiele a museli ste sa podrobiť tomu, kto mal väčšinu," uviedol Fecko s tým, že túto výhradu už v novom návrhu odstránili.
Vládny návrh zákona o pozemkových úpravách je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, schválený by mal byť do konca tohto roka.
Agrorezort pripravuje aj novelu zákona o poľovníctve, keďže za veľký problém považuje poľnohospodárske a lesné škody spôsobené zverou.
Poľovnícke hobby podľa štátneho tajomníka nemôže určovať, aký budú mať hospodársky výsledok lesníci či poľnohospodári.
"Takže v novele zákona o poľovníctve budeme hlavne riešiť škody (spôsobené) zverou. Nemôže sa plán lovu robiť iba ako že hobby, ale musí sa robiť tak, aby sme sa odvíjali od stavu krajiny, v akom je. Pokiaľ tam škody nebudú, toľko zveri tam môže byť, keď tam budú škody, musíme so zverou niečo robiť," upozornil Fecko.
Zdedeným záväzkom rezortu je, že po vyše tridsiatich rokoch od zmien v roku 1989 nie sú stále ukončené reštitúcie.
Vláda chce pohnúť s reštitučnými konaniami
Súčasná vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala v tomto volebnom období ukončiť reštitučné konania na pozemkových odboroch a na Slovenskom pozemkovom fonde.
"Zintenzívnili sme prácu, reorganizovali rozdelenie spisov a za dva mesiace (v apríli a máji) máme ukončených 85 reštitučných podaní. V minulosti to bolo za mesiac päť, šesť," povedal Fecko.
K okresom Galanta, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Revúca, Detva, Krupina, Žarnovica, Bardejov, Medzilaborce, Sobrance, Gelnica a Spišská Nová Ves, ktoré už majú ukončené reštitučné nároky na pozemkových odboroch, pribudol okres Čadca.
"Nastolili sme určitý režim, ktorý, dúfam, vyústi v to, že 7 970 reštitučných žiadostí na Slovensku, ukončíme v tomto volebnom období. Najväčší problém je v okresoch Košice, Bratislava a Kežmarok," priblížil Fecko.
Ministerstvo pripravilo tzv. agromapu na pomoc ľuďom, ktorí nemajú prehľad o svojom majetku, resp. čo sa s ním môže diať.
Budú mať podľa Fecka možnosť prvýkrát si pozrieť, kde sú vlastníkom, kto na ich majetku hospodári, aký vysoký je obvyklý nájom, či aké sú deklarácie hraníc užívateľov majetku.