Banky by sa mali zaviazať, že znížia poplatky. Takýto návrh chcú nezaradení poslanci Národnej rady SR z novovznikajúcej strany Hlas expremiéra Petra Pellegriniho vzniesť pri prerokúvaní „kilečka“ – opatrení na podporu podnikateľov z dielne vládnej strany SaS.
Podľa Pellegriniho by sa o tento záväzok malo doplniť memorandum o zrušení bankového odvodu, ktoré uzavrel kabinet Igora Matoviča. Banky majú v rámci dohody pomôcť úvermi rozbehnúť ekonomiku počas koronakrízy.
Ľudia sa na výšku poplatkov v bankách sťažujú aj podľa poslanca za Smer-SD a bývalého ministra financií Ladislava Kamenického. „Ak sa ide zrušiť bankový odvod, tak sa znížia poplatky pre ľudí?“ pýta sa poslanec za Smer-SD.

Banky od začiatku tohto roka naozaj zvyšovali bankové poplatky.
Zdôvodňovali to výdavkami, ktoré im spôsobuje bankový odvod, ale aj rastúcimi nákladmi na prevádzku pobočiek.
Kto však nie je spokojný s cenou svojho účtu, na zmenu banky nepotrebuje extra zákon alebo dohodu bankového sektora s vládou o znižovaní poplatkov.
V bankovníctve panuje mimoriadne silné konkurenčné prostredie, z ktorého klienti profitujú. „Bola by veľká škoda prehnanou štátnou reguláciou vyhnať z trhu menšie banky,“ mieni analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.
Podľa neho by výsledkom mohlo byť zvyšovanie poplatkov, znižovanie tlaku na inovácie a rast úrokových sadzieb pri úveroch.
Dali verejný prísľub
Poštová banka od marca zdvihla cenu základného účtu z päť eur na 5,90 eura, pre dôchodcov z jedného eura na dve. „Našim klientom sme dali verejný sľub, že ak sa bankový odvod zruší, tak ako sa mal, vrátime poplatok späť na pôvodnú sumu,“ povedala ešte začiatkom roka hovorkyňa banky Lýdia Žáčková.
Sľub nakoniec splnila v polovici júla, keď poplatok znížila. „Znižujeme mesačný poplatok za Užitočný účet na sumu päť eur mesačne, čo je úspora až vo výške 15 percent oproti súčasnej cene,“ povedal generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.
Dodal, že verejnosť často vníma banky negatívne, čo radi živia niektorí politici. „Žiaľ, žijeme dobu, kde je jednoduché heslo viac ako súbor zložitejších faktov. Naša slabá gramotnosť v odlišovaní fabulácie od reality sa odzrkadľuje snáď vo všetkých aspektoch diania okolo nás.“