SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

O prvenstvo sa bijú dvaja hráči. Kto je najväčší kancelársky developer?

Rozdiel medzi firmami je veľký.

Vizualizácia budúcej podoby okolia Dunaja. (Zdroj: JTRE)

Výstavbe kancelárskych priestorov v posledných rokoch priala ekonomická situácia. Firmám sa darilo, naberali ľudí, sťahovali sa do lepšieho. Odzrkadľovalo sa to v oficiálnych číslach, keď sa prepisovali aj štatistiky sledujúce neobsadené kancelárie.

Ktorá firma zo situácie vyťažila najviac a postavila najviac kancelárií? INDEX v spolupráci s poradenskou spoločnosťou JLL zostavil rebríček deviatich najväčších slovenských developerov.

Článok vyšiel v augustovom čísle mesačníka INDEX.Článok vyšiel v augustovom čísle mesačníka INDEX. (zdroj: INDEX, Hej TY!)

Základom bol počet postavených a rozostavaných kancelárskych priestorov v rokoch 2015 až 2020. Do štatistiky sa zaratúvali štvorcové metre projektov, ktoré boli rozostavané k prvému štvrťroku tohto roka.

Už dnes sa dá skonštatovať, že biznis bol v tomto období na vrchole. Ďalší vývoj na trhu ovplyvní pandémia nového koronavírusu.

Šéf prieskumu trhu JLL Ján Bošacký hovorí, že aktivita v segmente kancelárií jednoznačne ustala. „Nájomcovia väčšinou, pokiaľ je to možné, svoje rozhodnutia o priestoroch odkladajú na čas, keď budú mať viac informácií o tom, aký vplyv bude mať situácia v kontexte pandémie na ich biznis,“ konštatuje.

Pozitívny alebo negatívny vývoj na trhu nehnuteľností bude úzko súvisieť s vývojom počtu nakazených. Ďalším faktorom podľa Bošackého je, ako situáciu zvládnu ostatné štáty, najmä tie, na ktoré je slovenská ekonomika naviazaná.

9. Cresco Real Estate

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chce u nás vyrábať elektromobily.


19 h

Pôvodom švédska automobilka je považovaná za lídra v bezpečnosti.


14 h

Volvo prinesie pozitíva, pre ktoré sa ho oplatí vítať.


12 h
Kultúrne stredisko.

Financovanie bude prebiehať z plánu obnovy.


TASR 12 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu