BRATISLAVA. Pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku by sa mala odstrániť krivda, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963. Národná rada v stredu posunula do druhého čítania návrh zákona, ktorý predložila poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková.
Podľa nej nebolo ženám týchto ročníkov do dôchodku spravodlivo odpočítané obdobie pol roka na základe ústavného princípu za každé jedno vychované dieťa. Účinnosť novely zákona navrhuje od 1. novembra.
Určovanie dôchodkového veku v súvislosti so zastropovaním dôchodkového veku sa do praxe zaviedlo prostredníctvom novely zákona o sociálnom poistení.
Krištúfkovej návrh zákona sa má dotknúť vyše 110-tisíc žien. "Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp," spresnila Krištúfková.
Zníženie dôchodkového veku vybraným ročníkom poistencov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, má negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Súvisí to s dlhšou výplatnou fázou dôchodku v porovnaní so súčasným právnym stavom.
Celkový negatívny vplyv tohto návrhu zákona sa podľa predloženého materiálu odhaduje v rokoch 2020 až 2025 na úrovni približne 130 miliónov eur ročne.
Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu. "V decembri 2019 som spolu so zástupkyňami dotknutých žien tento návrh predložila aj na Ústavný súd Slovenskej republiky," upozornila s tým, že v tom čase sa jej podarilo vyzbierať vyše 37 hlasov naprieč celou opozíciou.
Ďalšie správy z rokovania parlamentu
- Novela, ktorou sa má upraviť výber generálneho prokurátora, by mohla zmeniť aj výber špeciálneho prokurátora. Členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru v stredu odobrili viaceré úpravy v navrhovanej legislatíve, chcú do nej pridať podmienky na zvolenie a odvolanie špeciálneho prokurátora. Na túto funkciu by už nemusel nastúpiť len prokurátor Generálnej prokuratúry SR, navrhnúť kandidáta by mohlo viacero subjektov.
- Dôvody na odvolávanie komisára pre deti a komisára pre zdravotne postihnutých sa upravia. Po novom bude možné podať návrh na ich odvolanie aj v prípade, ak by ich konanie vzbudzovalo dôvodné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie. Vyplýva to z novely zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. Rokovali o nej v zrýchlenom režime.
- Koncepcia sankcie pre výrobcu elektriny, ktorý vedome neplní svoje daňové a odvodové povinnosti, by sa mala zmeniť. Mal by sa odstrániť likvidačný charakter sankcie a nahradiť sa miernejším postihom. Vyplýva to z novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby z dielne koaličných poslancov OĽaNO a SaS. Právnu normu v stredu posunul parlament do druhého čítania.
- Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie. Poslanci národnej rady posunuli do druhého čítania novelu trestného zákona, ktorou by sa mohla sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Koaliční poslanci navrhujú aj novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat.
- Politická reklama by sa mohla vysielať aj počas kampane volieb do orgánov územnej samosprávy. Vyplýva to z novely zákona o volebnej kampani, ktorú poslanci národnej rady v stredu posunuli do druhého čítania. Vysielací čas by mohli získať kandidáti na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta, starostu obce či mestskej časti a politická strana, ktorá v týchto voľbách podá kandidátnu listinu. Novelou by sa umožnilo aj vysielanie reklamy kandidátov na poslancov zastupiteľstiev.
- Samosprávy budú môcť pokračovať v miestnych obhliadkach nelegálne umiestneného odpadu. Poslanci Národnej rady SR dnes v skrátenom legislatívnom konaní 101 hlasmi odobrili novelu zákona o opatreniach v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR. Vláda predmetnú novelu schválila v pondelok 13. júla.
- Konania v oblasti životného prostredia, ktoré sa zastavili v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa spriechodnia. Poslanci Národnej rady SR v stredu schválili vládny návrh zákona, ktorým sa v súvislosti s ochorením COVID-19 dopĺňa zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákon o odpadoch.
- Novela zákona upravujúca zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva je v druhom čítaní. Rozhodlo o tom 115 zo 133 prítomných poslancov Národnej rady SR. Navrhovaná zmena poslancov opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Mariána Saloňa, Petra Šucu a a Jaroslava Bašku má za cieľ vytvoriť na časovo obmedzené obdobie, konkrétne od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021, možnosť dobrovoľne odovzdať zbraň kategórie A, kategórie B alebo kategórie C, alebo strelivo do týchto zbraní ktorémukoľvek útvaru polície.
- Plénum Národnej rady SR v stredu odmietlo návrh zákona proti byrokracii, ktorý predložila skupina opozičných poslancov okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Ide o návrh antibyrokratického zákona, ktorý vlani v decembri schválila ešte bývalá vláda.