BRUSEL. Predseda Európskej rady Charles Michel v utorok ráno ocenil čerstvo schválenú dohodu EÚ o obrovskom záchrannom balíku pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou koronavírusu, ktorý má výšku 750 miliárd eur, a označil to za historickú chvíľu.
Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
"Dokázali sme to. Európa je silná. Európa je jednotná," povedal Michel novinárom v Bruseli, kde sa konal od piatka mimoriadny summit, pôvodne naplánovaný len na dva dni. "Dosiahli sme dohodu," dodal.
"Je to dobrá dohoda. Je to pevná dohoda. A čo je najdôležitejšie, je to správna dohoda pre Európu," uviedol po maratóne rokovaní šéf Európskej rady.
Loading
...
Európa je schopná konať
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa poďakovala Michelovi a nemeckej kancelárke Angele Merkelovej za ich úsilie riadiť ťažké štyri dni a štyri noci rokovaní smerom k dohode.
Podľa šéfky eurokomisie je dohoda dôkazom, že Európa je schopná konať. "Sme tu všetci vyčerpaní, ale vieme, že toto je pre Európu historická chvíľa," dodala.
Vysvetlila, že na summite dosiahli kompromisnú zhodu aj v sedemročnom rozpočte EÚ, a to vo výdavkoch na zdravotníctvo, migráciu a zahraničné pôsobenie.
Aj nemecká kancelárka Merkelová cítila "úľavu", keď lídri dospeli k dohode o balíku obnovy po koronakríze a o rozpočte EÚ.
"Cítim veľkú úľavu. Vo februári sa nám to nepodarilo, ale teraz áno," uviedla na tlačovej konferencii. Myslela tým rozpočet Únie.
Politika solidarity

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na tej istej tlačovej konferencii vyhlásil, že "gratuloval sám sebe" za to, že spolu s nemeckou kolegyňou Merkelovou presadil politiku solidarity. "Závery sú naozaj historické," doplnil.
Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky postihnuté pandémiou a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021-2027 - v bezprecedentnej celkovej výške 1,82 bilióna eur.
Lídri 27 krajín Únie nakoniec súhlasili s fondom obnovy, vynútenom pandémiou, vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia jednotlivé krajiny. Dohoda lídrov o sedemročnom rozpočte EÚ dosahuje výšku jeden bilión eur.
Najprv mali granty podľa pôvodného návrhu dosahovať 500 miliárd eur, ale po ostrom nesúhlase tzv. šetrných štátov bola táto suma znížená na 390 miliárd eur.
Remišová: Dosiahli sme viacero úspechov
Slovensku sa na rokovaní lídrov v Bruseli o nastávajúcom rozpočte a balíku obnovy podarilo podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej dosiahnuť viacero úspechov.
Vyzdvihla napríklad zvýšenie úrovne spolufinancovania eurofondov zo strany Európskej únie a zachovanie pravidla, podľa ktorého sa eurofondy môžu dočerpávať až tri roky po skončení programového obdobia.
Ďalšie miliardy eur Slovensko získa tiež cez dodatočný balík obnovy Európskej únie, ktoré budú určené na štrukturálne reformy a investície.
"Skutočná zodpovednosť pre Slovensko sa začína až teraz. Peniaze musíme rozumne a efektívne využiť tak, aby z nich mali úžitok naše deti a posunuli sme Slovensko výrazne dopredu," uviedla Remišová.
Peniaze zo štedrého európskeho balíka treba pritom podľa nej investovať najmä do troch oblastí, a to riešenia environmentálnych záťaží, zmierňovania následkov pandémie nového koronavírusu a do inovácií, digitalizácie a lepších služieb štátu, ako aj odvetví budúcnosti.
Podporu však podľa ministerky musíme smerovať aj do zmierňovania dopadov negatívneho demografického vývoja.
Fico: Úroveň zastupovania sa znížila
Úroveň zastupovania záujmov Slovenska na samite lídrov EÚ sa podľa predsedu Smeru Roberta Fica výrazne znížila.
"Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará. Nerozumieme, ako sa takto mohla znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenskej republiky na tak významnom samite, ktorý sa týka peňazí. A keď ide o peniaze, ide o veľa," povedal na utorkovej tlačovej konferencii Fico. Dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je podľa Fica čistá katastrofa.
Strana Smer si podľa slov Roberta Fica analyzovala závery summitu. A ak niekto uhral niečo na samite, tak to boli podľa neho Česi, Maďari a tzv. F4 (Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Holandsko - pozn. red.), pretože rokovali. Maďari a Česi napríklad dostanú viac peňazí, ako bolo pôvodne navrhnuté.
Matovič sa nemal podľa Fica dištancovať od Poľska a Maďarska v tejto téme. "Takto sa susedia a dobrí priatelia neopúšťajú. Minimálne bolo treba s nimi rokovať," uviedol Fico.
Europoslanci poukazujú aj na nedostatky
Dohoda o Fonde obnovy ekonomík Európskej únie po koronakríze je dobrá správa, jej výsledná podoba ale znamená prehru európskych inštitúcií.
Vyhlásil to v utorok europoslanec Robert Hajšel. Za jediných skutočných víťazov označil skupinu tzv. šetrných štátov - Holandsko, Dánsko, Rakúsko a Švédsko, ktoré „dostali všetko, čo chceli“.
Konkrétne sa im oproti návrhu EK podarilo znížiť celkovú sumu na sedemročný rozpočet, ako aj pomer grantov k pôžičkám vo Fonde obnovy a zvyšovania odolnosti (Fond), spresnil europoslanec zvolený na kandidátke strany Smer.
Presadili tiež skrátenie dotácií na viacero programov a vybojovali si aj zľavu zo svojich príspevkov do rozpočtu EÚ. Slovensko naopak podľa Hajšela dostane približne o pol miliardy eur menej, ako navrhovala Európska komisia.
Dohoda má „zásadné nedostatky, ale je omnoho lepšia, než by sme si pred pár mesiacmi dokázali predstaviť”, uviedol slovenský europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
Zdôraznil, že systém čerpania týchto peňazí bude omnoho jednoduchší, ako pri klasických eurofondoch. Slovensko tak dostáva „neopakovateľnú šancu na modernizáciu a prechod od montážnych hál k inovatívnej a zelenej ekonomike. Je povinnosťou vlády sa jej chopiť,” dodal europoslanec.