BRATISLAVA. Členské štáty Európskej únie s podporou Európskej komisie a Agentúry EÚ pre kybernetickú bezpečnosť dosiahli pokrok v bezpečnosti piatej generácie mobilných sietí 5G.
V piatok uverejnili správu o posune v súvislosti s vykonávaním spoločného únijného súboru zmierňujúcich opatrení, na ktorom sa členské štáty dohodli, a ktorý komisia schválila vo svojom oznámení v januári tohto roka.
Ako informovalo Zastúpenie Komisie na Slovensku, v súbore nástrojov vytýčili spoločnú koncepciu založenú na objektívnom posúdení zistených rizík a primeraných zmierňujúcich opatrení, ktoré majú pomôcť riešiť bezpečnostné riziká spojené so zavádzaním 5G.
Štáty preukázali odhodlanie držať sa koncepcie
"V správe sa konštatuje, že všetky členské štáty odštartovali proces preskúmania a posilnenia bezpečnostných opatrení v súvislosti so sieťami 5G, pričom v mnohých členských štátoch tento proces ešte prebieha," priblížila Martina Štefániková z tlačového oddelenia Zastúpenia Komisie na Slovensku.

Členské štáty tak preukázali svoje odhodlanie držať sa koordinovanej koncepcie vymedzenej na úrovni Únie.
"Za každé opatrenie sa v správe uvádza prehľad, aký pokrok sa dosiahol od prijatia súboru nástrojov, čo sa spravilo, i oblasti, kde sa doteraz opatrenia nevykonali," uviedla Štefániková.
Správa obsahuje analýzu pokroku dosiahnutého pri vykonávaní súboru opatrení na vnútroštátnej úrovni. Pokrok sa už podarilo dosiahnuť pri posilnení právomocí národných regulačných orgánov, aby mohli regulovať bezpečnosť sietí 5G.
A to vrátane právomoci regulovať zaobstarávanie sieťového vybavenia a služieb operátorov, či pri zavedení opatrení zameraných na obmedzenie zapojenia dodávateľov na základe ich rizikového profilu.
Požiadavky na bezpečnosť a odolnosť
Väčšina členských štátov sa zaoberá požiadavkami na bezpečnosť a odolnosť, ktoré musia spĺňať mobilní operátori.
"Správa zdôrazňuje potrebu posilniť tieto požiadavky, aby sa orientovali podľa aktuálnych vyspelých postupov, aby sa ich vykonávanie presadzovalo a operátori pri ich vykonávaní podliehali náležitému auditu," podotkla Štefániková.
Naopak, potrebné je dosiahnuť pokrok pri zmierňovaní rizika závislosti od vysokorizikových dodávateľov, a to aj vzhľadom na zníženie miery závislosti na úrovni únie.
Predpokladom na to je dôkladná inventarizácia dodávateľského reťazca a sledovanie vývoja situácie.